Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 maja 2016 r., sygn. I SA/Gl 1292/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędziowie WSA Beata Machcińska, Bożena Pindel, Protokolant Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi A S.A. w J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie oprocentowania nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2003 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz strony skarżącej kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. (dalej SKO lub Kolegium), po rozpatrzeniu sprawy z odwołania A S.A. w J. (dalej podatnik lub Spółka), od decyzji Wójta Gminy S. (dalej organ podatkowy), z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie określenia oprocentowania nadpłaty za rok 2003 powstałej w wyniku uchylenia decyzji organu podatkowego z dnia [...] r. Nr [...] i umorzenia postępowania w sprawie, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. 2015.613 - dalej O.p.) utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
Uzasadniając rozstrzygnięcie SKO podało, że postanowieniem z dnia [...] r. organ podatkowy wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w zakresie określenia Spółce zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2005 r. (winno być 2003 r.). Decyzją z dnia [...] r. organ ten określił wysokość spornego zobowiązania, zaś SKO decyzją z dnia [...] r. utrzymało w mocy decyzję. Podatnik wpłacił kwotę przypisaną tą decyzją w stosunku do deklaracji wraz z odsetkami. Prawomocnym wyrokiem z dnia 23 listopada 2011 r. tutejszy Sąd uchylił decyzję Kolegium wskazując zasadność wyjaśnienia sprawy w szerszym zakresie, przeprowadzenia rozprawy administracyjnej oraz uwzględnienia wykładni prawa materialnego wyrażonej w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 września 2011 r. sygn. akt 33/09. Ostateczną decyzją z dnia [...] r. SKO uchyliło decyzję organu podatkowego i umorzyło postępowanie w sprawie z uwagi na upływ terminu przedawnienia spornego zobowiązania. Następnie organ podatkowy dokonał zarachowania powstałej w ten sposób kwoty nadpłaty za 2003 r. Spółka zakwestionowała dokonane zarachowanie w części w jakiej nie oznaczono wysokości należnego jej oprocentowania nadpłaty, w myśl art. 76 a O.p., gdyż zdaniem podatnika - w sprawie powinien znaleźć zastosowanie art. 78 § 3 pkt 1 O.p. z uwagi na przyczynienie się organu podatkowego do powstania nadpłaty, skoro przez upływem przedawnienia nie był w stanie, w sposób prawidłowy, określić jego wysokości.