Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 5 września 2017 r., sygn. II SA/Rz 571/17

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Marcin Kamiński /spr./ Sędziowie WSA Elżbieta Mazur - Selwa WSA Piotr Godlewski Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2017 r. sprawy ze skargi A. S.A. z siedzibą w [...] na decyzję Wojewody z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oraz umorzenia w całości postępowania I instancji I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Wojewody na rzecz strony skarżącej A. S.A. w [...] kwotę 997 zł /słownie: dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A. S.A. z siedzibą s w [...] (skarżąca/strona skarżąca/Spółka) jest decyzja Wojewody [...] z dnia [...] marca 2017 r. nr [...], wydana w przedmiocie uchylenia decyzji w sprawie pozwolenia na budowę i umorzenia postępowania organu I instancji.

Stan faktyczny i prawny sprawy ze skargi na powyższą decyzję przedstawia się następująco:

Po rozpatrzeniu wniosku Spółki, decyzją z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...], Starosta [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił skarżącej pozwolenia na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia DN 100, MOP 5,5 MPa do SRP [...], przebiegającego przez działki nr [...], położone w [...].

W podstawie prawnej decyzji organ wskazał art. 28, art. 33 ust.1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (u.p.b.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.).

Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie, organ I instancji podniósł, że przedstawiony przez Spółkę (inwestora) projekt budowlany jest zgodny z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Miasta [...] "[...]" uchwalonym przez Radę Miejską [...] Uchwałą Nr [...] z dnia 15 marca 2010 r., Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Miasta [...] dla obszaru "Dzielnica [...]" - Nr 55 uchwalonym przez Radę Miejską [...] uchwałą Nr [...] z dnia 15 marca 2010 r., Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Miasta [...] dla Obszaru "Dzielnica [...]" Nr 45, uchwalonym przez Radę Miejską [...] uchwałą Nr [...] z dnia 29 kwietnia 1999 r. oraz z wymogami ochrony środowiska, w szczególności z decyzją Burmistrza Miasta [...] o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacji przedsięwzięcia, z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...]. Zdaniem organu, projekt zagospodarowania terenu jest zgodny z przepisami, w tym przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie. Organ podał, że inwestor spełnił warunki określone w art. 32 ust. 4, art. 33 ust. 2 pkt 1 i 2 oraz art. 34 u.p.b., projekt budowlany spełnia wymogi art. 34 i art. 35 ust. 1 u.p.b., a ponadto zachowane są również uzasadnione interesy osób trzecich w rozumieniu art. 5 pkt 9 u.p.b., wobec czego należało uwzględnić wniosek Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00