Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 września 2017 r., sygn. II SA/Kr 587/17
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Łoboz Sędziowie: WSA Tadeusz Kiełkowski (spr.) WSA Beata Łomnicka Protokolant: st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 września 2017 r. sprawy ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Nr VIII/69/15 Rady Gminy Zembrzyce z dnia 18 września 2015 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Tarnawa Górna w Gminie Zembrzyce I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości, II. zasądza od Rady Gminy Zembrzyce na rzecz strony skarżącej Wojewody [...] kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewoda [...] pismem z dnia 27 marca 2017 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na uchwałę Nr [...] Rady Gminy z dnia 18 września 2015 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części sołectwa [...] w Gminie Z., domagając się stwierdzenia jej nieważności w całości oraz zasądzenia kosztów postępowania według norm prawem przepisanych.
W uzasadnieniu skargi Wojewoda [...] wskazał, że uchwałą Nr [...] z dnia 18 września 2015 r. Rada Gminy dokonała zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa [...] w Gminie Z.. Przedmiotowa uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa [...] z dnia 9 października 2015 r., poz. 5875. Wskazana wyżej uchwała została podjęta w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.). Przedmiotowa uchwała Rady Gminy wraz ze stanowiącymi jej integralną część załącznikami została poddana ocenie nadzorczej. Organ nadzoru - strona skarżąca - sprawdziła przekazane dokumenty w zakresie spełnienia wymogów przepisów prawa dotyczących: zawartości i treści przedmiotowej uchwały; kompletności i zawartości dokumentacji prac planistycznych; prawidłowości wykonania czynności procedury sporządzania zmiany planu miejscowego, wynikających z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o udostępnianiu informacji i środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, rozporządzeń wykonawczych i przepisów odrębnych dotyczących planów miejscowych.