Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 września 2017 r., sygn. IV SA/Gl 38/17

Inspekcja sanitarna; Zabezpieczenie społeczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.), Sędzia WSA Bożena Miliczek-Ciszewska, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2017 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w S. odmówił stwierdzenia u M.K. choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka wymienionej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. nr 105, poz. 869, powoływanego dalej w skrócie jako: "rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r."), wydanego na podstawie art. 237 § 1 pkt 3-6 i § 1¹ ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity obecnie: Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, zwanej dalej w skrócie: "k.p."), w oparciu o postępowanie wyjaśniające narażenie zawodowe, orzeczenie lekarskie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. - Poradni Chorób Zawodowych w S. (dalej: "WOMP") r. nr [...] z dnia [...], oraz orzeczenie lekarskie Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. (dalej: "IMPiZŚ") nr [...] z dnia [...] r. i do niego opinię uzupełniającą z dnia [...] r.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła M.K. nie zgadzając się z decyzją organu I instancji oraz ze stanowiskiem IMPiZŚ w S., że powodem wystąpienia u niej zespołu cieśni są czynniki pozazawodowe. Podniosła, iż podczas badań w Poradni Reumatoidalnej w 2016 r. nie została u niej stwierdzona choroba reumatoidalna oraz nigdy nie miała zaleceń dietetycznych ani konieczności stosowania leków z powodu nieprawidłowego cholesterolu czy też hipercholesterolu. Akcentowała, że choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa i zmiany dyskopatyczne są spowodowane 35-letnim okresem wykonywania pracy w pozycji statycznej, siedzącej, obsługując maszynę do pisania a następnie klawiaturę i mysz komputerową. Jej zdaniem, sam fakt wykonywania przez nią pracy zawodowej w stopniu tak obciążającym ręce był wystarczający, aby uznać jej chorobę za chorobę zawodową, a kartoteka i dokumentacja medyczna wyklucza istnienie czynników pozazawodowych, w tym również zespołu Raynauda.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00