Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. VI SA/Wa 725/17
Drogi publiczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska Protokolant sekr. sąd. Katarzyna Zielińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi C. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji nakazującej przywrócenie pasa drogowego do stanu poprzedniego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącej C. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Sygn. akt:
VI SA/Wa 725/17
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. SKO w [...] na zasadzie art. 138 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego uchyliło decyzję Prezydenta m.st. W. nakazującą [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: skarżąca) przywrócenie pasa drogowego i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ.
W stanie faktycznym sprawy, decyzją z dnia [...] lipca 2004 r., Prezydent m.st. W. zezwolił skarżącej na zajęcie pasa drogowego ul. [...] w rejonie ul. [...] przez umieszczenie reklamy o łącznej powierzchni reklamowej 18 m2 w okresie od 1 stycznia 2004 r. do 28 lutego 2005 r. Kolejne wnioski skarżącej o wydanie zezwolenia na zajęcie ww. odcinka pasa drogowego nie zostały uwzględnione.
Prezydent m.st. W. decyzją z dnia [...] maja 2011 r., po stwierdzeniu, że przedmiotowa reklama nie została usunięta z pasa drogowego, nakazał skarżącej przywrócenie do stanu poprzedniego ww. odcinka pasa drogowego przez usunięcie funkcjonującego bez wymaganego zezwolenia nośnika reklamowego wraz z fundamentem. Wydanemu rozstrzygnięciu nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
SKO w [...] w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wskazało, iż skarżąca kilkakrotnie informowała organ I instancji, iż nie jest stroną postępowania. Organ I instancji nie podjął jednak wszelkich czynności niezbędnych do wyjaśnienia stanu sprawy i ustalenia strony postępowania administracyjnego. Organ odwoławczy wskazał na istniejące wątpliwości co do prawidłowości oznaczenia strony postęowania w przedmiotowej sprawie, wynikające z faktu złozenia przez spółkę [...] przy piśmie z dnia [...] maja 2011 r. umowy sprzedaży nośnika reklamowego (umowa z dnia [...] lutego 2005 r.) na rzecz [...] Sp. z o.o. (Obecnie: N. Sp. z o.o. z wiedzibą w W.). Z umowy wynika, iż nabywca zobowiązął się do całkowitego demontażu nośnika reklamowego w terminie do dnia 28 lutego 2005 r. oraz do usunięcia z niego logo spółki [...] .Organ odwoławczy stanął na stanowisku, że nie zostało na wcześniejszym etapie uwzględnione, że to nie skarżąca, lecz N. Sp. o.o. zajmuje przedmiotowy pas drogowy. SKO nakazało więc organowi I instancji zbadać kwestię prawidłowego oznaczenia podmiotu zajmującego sporny nośnik.