Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Po 398/17
Podatek od nieruchomości; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 czerwca 2017r. sprawy ze skargi X. Sp. z o. o. w W. obecnie: Y. Sp. z o. o. w W.) na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy określenia wysokości nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2008r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Ł. z dnia [...]. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej X. Sp. z o. o. w W. (obecnie: Y. Sp. z o. o. w W.) kwotę [...]zł ( [...] złotych [...] ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Burmistrz Ł., decyzją z dnia 26 marca 2013 r., nr [...], określił X. sp. z o.o. (dalej zwanej również skarżącą) nadpłatę w podatku od nieruchomości za 2008 r., w kwocie [...]zł w związku z podwójnym opodatkowaniem oraz odmówił określenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za wskazany ostatnio okres w kwocie [...]zł.
Skarżąca, pismem z dnia 19 grudnia 2012 r., wniosła o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2008 r., dołączając do wniosku skorygowaną deklaracje na podatek od nieruchomości. Względem skarżącej została wydana decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2008 r., uwzględniająca w części argumentację skarżącej dotyczącą podwójnego opodatkowania budynku. Wydając decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego nie uwzględniono jednak argumentacji skarżącej w zakresie wykładni pojęcia "budowla", w świetle której opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegałyby wyłącznie fundamenty, na których zostały posadowione urządzenia stacji redukcyjno-pomiarowej gazu oraz obudowa urządzeń i kontener pod warunkiem ich trwałego związania z gruntem. Nie podzielono również argumentacji skarżącej w zakresie w jakim wskazywano, że wartość urządzeń zlokalizowanych w stacjach redukcyjno-pomiarowych nie powinna być uwzględniona w podstawie obliczania podatku od nieruchomości. W ocenie organu I instancji brak jest podstaw do całkowitego oddzielenia urządzeń w stacji redukcyjno-pomiarowej gazu od fundamentu, w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 nr 95 poz. 613 ze zm. - dalej w skrócie: "u.p.o.l."). Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają zarówno fundamenty, jak i pozostałe składające się na budowlę elementy tej stacji.