Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 lipca 2017 r., sygn. I SA/Po 507/17

Podatek od nieruchomości; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewic (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2017 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. w [...] (dawniej: [...] Sp. z o.o. w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2012 rok I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] r., nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącej kwotę [...],- zł ( [...] złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Burmistrz O., decyzją z dnia 24 kwietnia 2013 r., nr [...], określił X. sp. z o.o. (dalej zwanej również skarżącą) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2012 r. na kwotę [...]zł.

Organ I instancji wyjaśnił, że skarżąca dnia 27 grudnia 2012 r. złożyła korektę deklaracji na podatek od nieruchomości za 2012 r., obniżając wartość budowli o kwotę [...]zł w okresie od 01 stycznia 2012 r. do 31 marca 2012 r., a o kwotę [...]zł w okresie od 01 kwietnia 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. w stosunku do deklaracji z dnia 19 kwietnia 2012 r. Korekta została złożona w związku z przeprowadzonym u skarżącej audytem poprawności rozliczeń w zakresie podatku od nieruchomości. Na skutek przeprowadzonego audytu zidentyfikowano urządzenia niestanowiące budowli wyłączając je z podstawy opodatkowania. Burmistrz O. nie zgodził się z zaprezentowaną przez skarżącą wykładnią prawa w świetle, której kontenerowe stacje redukcyjno-pomiarowe, punkty pomiarowe, punkty redukcyjno-pomiarowe, urządzenia techniczne i pomiarowe nie stanowią całości wartości budowli stanowiącej podstawę do wymiaru podatku od nieruchomości. Wyjaśniono, że zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U z 2010 r., nr 95, poz. 613 ze zm. - dalej w skrócie: "u.p.o.l."), budowla to obiekt budowlany rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane, w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. . Przytoczono również regulacje art. 3 pkt 1, 3, 3a i 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. nr 243 poz. 1623 ze zm. - dalej w skrócie: "P.b.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00