Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Ol 233/17
Celne postępowanie; Celne prawo; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Przemysław Krzykowski sędzia WSA Ryszard Maliszewski Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Rząp po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2017r. sprawy ze skarg K. C. i Ł. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej) z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie stwierdzenia powstania długu celnego, określenia kwoty podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług oraz opłaty paliwowej oddala skargi.
Uzasadnienie
K.C. i Ł. K. (dalej jako strona, skarżący) wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargi na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" r., w przedmiocie stwierdzenia powstania długu celnego i określenia podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług oraz opłaty paliwowej.
Z uzasadnienia poddanego kontroli Sądu rozstrzygnięcia wynika, że w okresie od 12 września 2013 r. do 12 marca 2014 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji przeprowadzili kontrolę operacyjną wobec K.C. W wyniku kontroli ustalono, że K.C uczestniczył w procederze obrotu paliwem pochodzenia rosyjskiego. Opierając się m.in. na stenogramach nagrań rozmów telefonicznych ustalono, że głównym odbiorcą skupowanego od obywateli rosyjskich paliwa był Ł.K. prowadzący działalność gospodarczą o nazwie Ł.K. W.
W wyniku przeprowadzonego postępowania w sprawie ustalenia czy zaistniały przesłanki naruszenia art. 107-110 rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16.11.2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz. Urz. UE L 324 z dn. 10.12.2009 r.) organ celny stwierdził, iż paliwo wprowadzone na obszar celny Unii Europejskiej w okresie od 12 września 2013 r. do 12 marca 2014 r. zostało usunięte spod dozoru celnego. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Celnego decyzją z "[...]"r. stwierdził powstanie długu celnego na podstawie art. 203 ust. 1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, w związku z usunięciem spod dozoru celnego paliwa i określił kwotę podatku akcyzowego w wysokości 55.306 zł, kwotę podatku od towarów i usług w wysokości 48.561zł oraz kwotę opłaty paliwowej w wysokości 12.073 zł, w stosunku do dłużników: K.C i Ł.K..