Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 czerwca 2017 r., sygn. II SA/Lu 236/17
Inspekcja sanitarna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie WSA Jacek Czaja, WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi A.W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. oddala skargę; II. przyznaje [...] J. F. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie) kwotę 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych dwadzieścia groszy) tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, w tym 55,20 zł (pięćdziesiąt pięć złotych dwadzieścia groszy), należnego podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r., nr [...] KM Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] r. o braku podstaw do stwierdzenia u A. W. choroby zawodowej w postaci przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespołu rowka nerwu łokciowego, wymienionej w poz. 20 pkt 2 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367).
Z uzasadnienia decyzji Państwowego L. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz akt sprawy wynikało, że w dniu [...] r. wpłynęło zgłoszenie podejrzenia u A. W. choroby zawodowej. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w L. ustalił, iż A. W. pracowała:
- w okresie od [...] r. do [...] r. na stanowisku kuśnierza w Zakładach [...] S.A.,
- w okresie od [...] r. do [...] r. na stanowisku szwacza maszynowo - ręcznego w Zakładzie [...] M. S.. J.
We wspomnianym wyżej Zakładzie [...] A. W. pracowała w systemie dwuzmianowym, w wymiarze 40 godzin tygodniowo, w pozycji siedzącej. Stanowisko pracy było dostosowane pod względem ergonomicznym. Wyposażono je w krzesło w pozycji siedzącej z regulowaną wysokością siedziska oraz w stół z regulowanym blatem, na którym ustawiona była maszyna. A. W. najczęściej pracowała na stębnówce płaskiej, maszynie przeznaczonej do szycia dzianin lub szycia elementów dzianych. Podczas wykonywania czynności szycia lewa ręka podtrzymywała tkaninę, prawa zaś z tyłu za główką maszyny podciągała zszywane tkaniny. Prawa lekko uniesiona dłoń wykonywała wówczas powtarzalne ruchy chwytania, zginania i prostowania w nadgarstku. Po zszyciu elementów ręcznie przy użyciu nożyczek A. W. obcinała zbędne nici. Wszystkie te czynności wymagały pracy dłońmi i wykonywania powtarzalnych ruchów zginania i prostowania w nadgarstkach. Podczas wykonywania czynności związanych z szyciem wyrobów dzianinowych pracownik operował rękoma, nierzadko dochodziło do okresowego obciążenia kończyn górnych. Praca na stanowisku krawca wiąże się z koniecznością wykonywania powtarzalnych ruchów zginania i prostowania dłoni w stawie nadgarstkowym. Powyższe ustalenia i karty oceny narażenia zawodowego organ inspekcji sanitarnej przesłał do jednostki orzeczniczej pierwszego stopnia, tj. do WOMP w L..
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right