Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 25 maja 2017 r., sygn. II SA/Go 202/17
Geodezja i kartografia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Monika Walentynowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2017 r. sprawy ze skargi F.C. na czynność Starosty z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia dokumentacji do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego I. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności, II. zasądza od Starosty na rzecz skarżącego F.C. kwotę 400 (czterysta) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 19 listopada 2012 r. geodeta F.C. zgłosił prace geodezyjne wykonane w stosunku do Lasów Państwowych Grunty Nadleśnictwa, [...] działki nr [...], w celu weryfikacji granicy obrębu na styku z granicami Lasów Państwowych.
Następnie w dniu 27 grudnia 2012 r. F.C. zwrócił się o przyjęcie do zasobu geodezyjnego i kartograficznego dokumentacji technicznej powstałej w wyniku wykonania ww. prac. Protokołami z dnia [...] stycznia 2013 r. i [...] lutego 2013 r., z uwagi na stwierdzone nieprawidłowości, prace geodezyjne nie były przyjmowane do zasobu.
W związku z odmową przyjęcia prac, wykonawca zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego (dalej jako WINGiK) o przeprowadzenie kontroli prawidłowości postępowania służb geodezyjnych i kartograficznych w powyższym zakresie. W odpowiedzi na to wystąpienie organ nadzoru geodezyjnego pismem z dnia [...] maja 2013 r. potwierdził wadliwość złożonej przez wykonawcę dokumentacji.
Ponowny wniosek o przyjęcie dokumentacji do zasobu geodezyjnego i kartograficznego F.C. złożył w dniu 14 stycznia 2014 r.
Protokołem z dnia [...] stycznia 2014 r., z uwagi na stwierdzone wady i usterki, zwrócono wykonawcy dokumentację, nakazując ponowne przeanalizowanie materiałów z PZGiK. W związku z uzupełnionymi dokumentami, nakazano w sprawozdaniu: określić zakres wykonanych prac, dokładnie wskazać na wykorzystanie materiałów z PZGiK i ocenić ich jakość techniczną, wskazać w jakim stopniu wykorzystano osnowę pomiarową do odszukania znaków granicznych, dlaczego założono nową do pomiaru, jakie otrzymano błędy średnie - zgodnie z § 17 ust. 2, § 16 ust. 2 i 3, § 64 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracyjny z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. Nr 263, poz. 1572, zwanego dalej rozporządzeniem), jakie zastosowano technologie i metody pomiarowe oraz informacje dotyczące przekazanej bazy roboczej; na podstawie otrzymanych z PZGiK materiałów sporządzić dokumentację pomiarową - szkic polowy, dziennik pomiarowy w układzie pierwotnym a następnie przeliczyć na 2000 jako roboczą bazę, a w konsekwencji bazę ewidencyjną PZGiK; poprawnie sporządzić protokół granicznych znaków odszukanych z wykorzystaniem otrzymanych materiałów, ponownie powiadomić strony; wykonać ponowną analizę otrzymanych materiałów, wykonać porównanie współrzędnych pozyskanych z PZGiK a otrzymanych z pomiarów w terenie; wykonać poprawnie wywiad terenowy.