ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA
z dnia 16 lipca 2001 r.
w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz
Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 i Nr 120, poz. 1268) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) szczegółowe zasady i tryb zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz przekazywania materiałów i informacji powstałych w wyniku tych prac do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
2) rodzaje prac niepodlegających zgłaszaniu i materiałów niepodlegających przekazywaniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
3) szczegółowe zasady i tryb ewidencjonowania systemów informacji o terenie,
4) szczegółowe zasady przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych systemu informacji o terenie,
5) ogólne warunki umów o udostępnianie baz danych systemu informacji o terenie,
z uwzględnieniem konieczności zapewnienia odpowiedniej jakości prac przekazywanych do zasobu oraz zabezpieczenia baz danych przed zniszczeniem i utratą.
§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne,
2) ośrodku - rozumie się przez to odpowiednio: centralny, wojewódzkie i powiatowe ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, o których mowa w art. 40 ust. 2 ustawy,
3) zasobie - rozumie się przez to państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny,
4) dokumentacji - rozumie się przez to materiały i informacje powstałe w wyniku wykonania prac geodezyjnych i kartograficznych, opracowane zgodnie ze standardami technicznymi dotyczącymi geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie,
5) wykonawcy - rozumie się przez to podmiot lub jednostkę organizacyjną, o której mowa w art. 11 ustawy, lub osoby działające w jej imieniu,
6) zgłoszeniu - rozumie się przez to zgłoszenie wykonania pracy geodezyjnej i kartograficznej, o którym mowa w art. 12 ustawy,
7) pracy - rozumie się przez to prace geodezyjne i prace kartograficzne, o których mowa w art. 2 pkt 1 i 2 ustawy.
Rozdział 2
Szczegółowe zasady i tryb zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz przekazywania materiałów i informacji powstałych w wyniku tych prac do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
§ 3.[Zgłoszenie prac geodezyjnych i kartograficznych przez wykonawcę] 1. Wykonawca zgłasza prace we właściwym miejscowo i rzeczowo ośrodku przed przewidywanym terminem rozpoczęcia tych prac.
2. Jeżeli opracowywany obiekt jest położony na obszarze kilku powiatów lub województw, zgłoszenie pracy wykonawca składa w ośrodku, na którego terenie występuje największa część obiektu. Po jego potwierdzeniu kopię zgłoszenia pracy wykonawca składa w pozostałych ośrodkach.
3. W nagłych wypadkach, spowodowanych w szczególności awarią urządzeń technicznych lub klęską żywiołową, a także związanych z wykonywaniem geodezyjnych pomiarów powykonawczych sieci podziemnego uzbrojenia terenu, zgłoszenie może nastąpić po rozpoczęciu pracy, jednak nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia jej podjęcia.
§ 4.[Sporządzenie zgłoszenia] 1. Zgłoszenie sporządzane jest przez wykonawcę w dwóch egzemplarzach, z których jeden, po wypełnieniu i potwierdzeniu przez ośrodek, zwracany jest wykonawcy, a drugi przechowywany jest przez ośrodek.
2. Zgłoszenie może być przekazywane na komputerowym nośniku informacji lub drogą teletransmisji, po zapewnieniu wzajemnego potwierdzania przekazanych danych i informacji oraz utworzenia potwierdzonego przez ośrodek dokumentu zgłoszenia.
3. Zgłoszenie w części wypełnianej przez wykonawcę zawiera: informacje o wykonawcy, opis przedmiotu, miejsca i obszaru wykonywanej pracy oraz termin zakończenia pracy, a w części wypełnianej przez ośrodek: potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz informacje o innych pracach realizowanych na obszarze zgłaszanej pracy.
4. W przypadku gdy słowny opis miejsca i obszaru pracy nie pozwala na jednoznaczną jej lokalizację, wykonawca dołącza do zgłoszenia szkic lokalizacji, umożliwiający określenie miejsca i zasięgu zgłoszonej pracy.
5. Zgłoszenia prac geodezyjnych sporządzane są według wzorów stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia, a zgłoszenia prac kartograficznych - według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 5.[Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia] 1. Ośrodek, najpóźniej w dniu następnym po otrzymaniu zgłoszenia, potwierdza przyjęcie zgłoszenia.
2. Wykonawca przystępuje do rozpoczęcia pracy po uzyskaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez ośrodek, z zastrzeżeniem § 3 ust. 3.
3. Ośrodek, najpóźniej w terminie 10 dni roboczych od dnia otrzymania zgłoszenia, z zastrzeżeniem ust. 4 i 6, informuje pisemnie wykonawcę o materiałach, jakie powinny być wykorzystane przy wykonaniu pracy, o innych opracowaniach realizowanych aktualnie na obszarze zgłoszonej pracy oraz udostępnia posiadane materiały wraz z ich charakterystyką techniczną.
4. W przypadku udostępnienia przez ośrodek znacznej ilości materiałów, dopuszczalne jest przekazywanie ich wykonawcy etapowo, w częściach uzgodnionych z wykonawcą prac. Pierwszą część materiałów ośrodek udostępnia w terminie, o którym mowa w ust. 3. Termin przekazania kolejnych części materiałów, nie dłuższy niż miesiąc, ustalany jest pomiędzy wykonawcą i ośrodkiem indywidualnie.
5. W przypadku prac nietypowych, dla których sposób i tryb wykonania nie został określony w obowiązujących powszechnie standardach technicznych dotyczących geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie, zasady i tryb wykonania pracy ustalane są pomiędzy wykonawcą i ośrodkiem indywidualnie, z zachowaniem formy pisemnej, w terminie, o którym mowa w ust. 3.
6. W przypadkach, o których mowa w § 3 ust. 3, termin określony w ust. 3 skraca się do jednego dnia.
§ 6.[Zawiadomienie o zmianach zakresu, rodzaju i terminu zakończenia prac oraz o przerwaniu lub zaniechaniu ich wykonania] 1. O zmianach zakresu, rodzaju i terminu zakończenia prac oraz o przerwaniu lub zaniechaniu ich wykonania wykonawca zawiadamia ośrodek, który przyjął zgłoszenie.
2. Dokumentacja sporządzona przed przerwaniem lub zaniechaniem prac podlega przekazaniu do ośrodka, po uprzednim uzgodnieniu z ośrodkiem, które z wykonanych materiałów będą podlegać przekazaniu do zasobu.
§ 7.[Przekazanie dokumentacji do zasobu] 1. Po zakończeniu pracy wykonawca przekazuje dokumentację do zasobu w formie i zakresie przewidzianych w standardach technicznych dotyczących geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie.
2. Jeżeli praca ma charakter złożony i długotrwały, dokumentacja stanowiąca wynik wyodrębnionych etapów pracy jest przekazywana do ośrodka sukcesywnie po zakończeniu każdego z jej etapów. Przekazywanie dokumentacji etapami wykonawca uzgadnia w zgłoszeniu z organami prowadzącymi zasób.
3. Do wniosku o przyjęcie dokumentacji do zasobu wykonawca załącza:
1) wyszczególnienie przekazywanych materiałów,
2) informację o ilości jednostek, według których ustalona zostanie opłata określona w odrębnych przepisach,
3) kopie protokołu odbioru pracy przez zamawiającego, jeżeli zamawiającym jest organ służby geodezyjnej i kartograficznej.
§ 8.[Zmiana treści mapy zasadniczej, przyjęcie dokumentacji do zasobu po aktualizacji treści mapy] Jeżeli w wyniku wykonania prac nastąpi zmiana treści mapy zasadniczej, przyjęcie dokumentacji do zasobu następuje po aktualizacji treści tej mapy, dokonanej przez:
1) wykonawcę - w przypadku mapy zasadniczej prowadzonej w formie analogowej,
2) ośrodek - w przypadku mapy zasadniczej prowadzonej w formie cyfrowej.
§ 9.[Zakres kontroli dokumentacji] 1. Dokumentacja przekazywana do zasobu podlega kontroli w zakresie:
1) przestrzegania zasad wykonywania prac,
2) osiągnięcia wymaganych dokładności,
3) zgodności opracowania ze standardami technicznymi dotyczącymi geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie,
4) zgodności opracowania z ustaleniami, o których mowa w § 5 ust. 5,
5) spójności topologicznej informacji dostarczanej przez wykonawcę z informacjami uzyskanymi z ośrodka w trakcie realizacji pracy,
6) kompletności przekazywanych materiałów.
2. W przypadkach prac, o których mowa w § 8 pkt 1, kontrola obejmuje także sprawdzenie prawidłowości wykonania kartowania i prac kreślarskich na mapie zasadniczej.
3. Czynności kontroli dokonują osoby posiadające uprawnienia zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii, o których mowa w art. 43 ustawy, w zakresach odpowiadających zakresom kontrolowanych opracowań, upoważnione przez organy, o których mowa w art. 40 ust. 3 ustawy.
4. Czynności kontroli wykonywane są niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 6 dni roboczych od dnia złożenia dokumentacji do kontroli.
§ 10.[Wniosek z adnotacją o pozytywnym wyniku kontroli] 1. Pozytywny wynik kontroli odnotowywany jest na wniosku, o którym mowa w § 7 ust. 3.
2. Wniosek, o którym mowa w § 7 ust. 3, z adnotacją o pozytywnym wyniku kontroli stanowi podstawę włączenia dokumentacji do zasobu oraz opatrzenia materiałów przeznaczonych dla zamawiającego klauzulami określonymi w odrębnych przepisach.
3. Materiały przeznaczone dla zamawiającego, po opatrzeniu klauzulami określonymi w odrębnych przepisach, ośrodek zwraca wykonawcy nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od zakończenia czynności kontroli.
§ 11.[Protokół z wyniku kontroli] 1. W przypadku stwierdzenia wad, usterek lub nieprawidłowości wynik kontroli dokumentowany jest w protokole, który zawiera:
1) imię i nazwisko osoby kontrolującej,
2) datę przyjęcia dokumentacji do kontroli,
3) określenie wykonawcy pracy,
4) określenie rodzaju pracy i zakresu kontrolowanej dokumentacji,
5) wykaz stwierdzonych wad, usterek lub nieprawidłowości,
6) zalecenia dotyczące usunięcia wad, usterek lub nieprawidłowości,
7) wnioski końcowe wraz z uzasadnieniem, odpowiednio:
a) o przyjęcie dokumentacji do zasobu po usunięciu wad, usterek lub nieprawidłowości,
b) o odmowę włączenia dokumentacji do zasobu,
8) datę zakończenia kontroli,
9) podpis osoby kontrolującej.
2. Protokół sporządzany jest w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje wykonawca, a drugi dołącza się do wniosku, o którym mowa w § 7 ust. 3.
§ 12.[Odmowa włączenia dokumentacji do zasobu, zwrot dokumentacji wykonawcy] 1. W przypadku określonym w § 11 ust. 1 pkt 7 lit. b) organ prowadzący zasób zwraca wykonawcy dokumentację wraz z protokołem, uzasadniając na piśmie prawne i techniczne przyczyny odmowy włączenia jej do zasobu.
2. Wykonawca może złożyć, do właściwego organu nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, wniosek o zbadanie zasadności odmowy włączenia dokumentacji do zasobu.
Rozdział 3
Rodzaje prac niepodlegających zgłaszaniu i materiałów niepodlegających przekazywaniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
§ 13.[Rodzaje prac niepodlegających zgłaszaniu i materiałów niepodlegających przekazywaniu do państwowego zasobu] 1. Nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia i przekazywania dokumentacji do zasobu następujące rodzaje prac:
1) tyczenie obiektów budowlanych oraz pomiary budowlano-montażowe,
2) pomiary wykonywane w celu ustalenia objętości mas ziemnych,
3) pomiary odkształceń i przemieszczeń budowli i urządzeń,
4) prace geodezyjne wykonywane na terenach zamkniętych,
5) pomiary geodezyjne do orientacji podziemnych wyrobisk górniczych, pomiary deformacji powierzchni górotworu oraz pomiary służące do wyznaczenia zasięgu złóż kopalin i określenia warunków geologicznych i hydrogeologicznych,
6) pomiary specjalne wykonywane na terenach kolei, lotnisk oraz dróg lądowych i wodnych, na potrzeby eksploatacji urządzeń na tych obiektach,
7) pomiary specjalne wykonywane na terenach lasów oraz opracowania dla urządzania lasu,
8) pomiary wykonywane w celu ustalenia powierzchni zasiewów i projektowania płodozmianów oraz renowacji i konserwacji urządzeń wodno-melioracyjnych,
9) reprodukowanie map i materiałów geodezyjnych i kartograficznych do użytku wewnętrznego zleceniodawcy i wykonawcy, z zastrzeżeniem przepisów art. 18 ustawy,
10) kartograficzne opracowania robocze do użytku wewnętrznego zleceniodawcy i wykonawcy,
11) prace kartograficzne polegające na kompilacji różnych materiałów niepochodzących z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
12) tematyczne opracowania kartograficzne realizowane z wykorzystaniem uzyskanych na podstawie zezwolenia wydanego w trybie art. 18 ustawy materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, bez zmiany ich treści.
2. Jeżeli w trakcie wykonania prac wymienionych w ust. 1 ich wykonawca stwierdzi zmiany z zakresu danych ewidencji gruntów i budynków, mapy zasadniczej, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz bazy danych obiektów topograficznych lub wykona stabilizację osnowy geodezyjnej, praca taka w odpowiedniej części podlega zgłoszeniu, a powstała z tych prac dokumentacja - przekazaniu do zasobu na zasadach określonych w rozdziale 2 niniejszego rozporządzenia.
Rozdział 4
Szczegółowe zasady i tryb ewidencjonowania systemów informacji o terenie
§ 14.[Zasady i tryb ewidencjonowania systemów informacji o terenie] 1. Systemy informacji o terenie, zwane dalej „systemami”, utworzone z wykorzystaniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, podlegają ewidencjonowaniu przez:
1) Głównego Geodetę Kraju - w zakresie systemów o znaczeniu ogólnopaństwowym,
2) właściwych miejscowo wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego - w zakresie systemów lokalnych.
2. Ewidencjonowanie systemu następuje na wniosek osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych zakładających i prowadzących systemy.
3. We wniosku, o którym mowa w ust. 2, należy określić:
1) nazwę systemu,
2) informacje o właścicielu danych systemu, jego nazwie i siedzibie,
3) zakres tematyczny i format danych systemu,
4) zasięg obszarowy systemu,
5) zakres wykorzystywanych danych z zasobu.
4. Osoby i jednostki, o których mowa w ust. 2, składają wniosek o dokonanie ewidencji systemu organom wymienionym w ust. 1 w ciągu jednego miesiąca od zawarcia umowy o udostępnienie baz danych systemu.
5. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, stanowi podstawę wpisu do prowadzonej przez właściwe organy, o których mowa w ust. 1, ewidencji systemów i nadania systemowi numeru identyfikacyjnego. Numer identyfikacyjny systemu zamieszcza się na wszystkich dokumentach wydawanych z systemu, w celu potwierdzenia legalności systemu i baz danych zgromadzonych w tym systemie.
6. Rejestracja systemu, potwierdzona przez właściwe organy na kopii wniosku, jest podstawą do włączenia danych opisujących system do baz metadanych krajowego systemu informacji o terenie na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym, prowadzonych odpowiednio przez Głównego Geodetę Kraju, marszałków województw i starostów.
7. Rejestracja systemu jest bezpłatna.
Rozdział 5
Szczegółowe zasady przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych systemu informacji o terenie
§ 15.[Zasady przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych systemu informacji o terenie] 1. Bazy danych wchodzące w skład krajowego systemu informacji o terenie, zwane dalej „bazami danych”, podlegają zabezpieczeniu poprzez okresowe, dokonywane nie rzadziej niż co pół roku, tworzenie kopii zabezpieczających.
2. Kopie zabezpieczające bazy danych o znaczeniu ogólnopaństwowym przechowuje Główny Geodeta Kraju.
3. Kopie zabezpieczające wojewódzkie i powiatowe bazy danych przechowuje właściwy miejscowo wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.
4. Przechowywanie kopii zabezpieczających bazy danych odbywa się z uwzględnieniem przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie danych osobowych.
5. Przekazanie do przechowania nowej kopii zabezpieczającej uprawnia organ przechowujący do wycofania kopii poprzedniej.
6. Kopie zabezpieczające mogą być wykorzystywane jedynie w celu odtwarzania baz danych.
7. Organ przechowujący kopie zabezpieczające bazy danych nie posiada uprawnień do zmiany informacji zawartych w kopiach zabezpieczających oraz do ich udostępniania osobom trzecim.
8. Przechowywanie kopii zabezpieczających jest nieodpłatne.
Rozdział 6
Ogólne warunki umów o udostępnianie baz danych systemu informacji o terenie
§ 16.[Udostępnianie baz danych] 1. Udostępnianie baz danych następuje w drodze umowy zawartej w formie pisemnej.
2. Udostępnianie baz danych poza granice Rzeczypospolitej Polskiej wymaga uzgodnienia treści umowy z Głównym Geodetą Kraju.
3. Nabywcą, w umowie o udostępnianie baz danych, może być osoba prawna i fizyczna lub jednostka organizacyjna, stroną udostępniającą zaś jest organ prowadzący zasób, reprezentujący Skarb Państwa.
§ 17.[Zakres umowy] 1. Umowa, o której mowa w § 16, określa w szczególności:
1) strony zawierające umowę,
2) przedmiot umowy,
3) cel, w którym udostępniane są bazy danych, oraz dopuszczalny zakres wykorzystywania przez nabywcę danych w nich zawartych,
4) rodzaje i granice korzystania z nabywanych praw, z zastrzeżeniem praw własności Skarbu Państwa,
5) format przekazywanych danych,
6) czas obowiązywania umowy,
7) wysokość należności za udostępniane bazy danych, ustaloną według zasad uregulowanych w przepisach odrębnych, a także zasady waloryzacji należności oraz terminy rozliczeń,
8) okres wypowiedzenia umowy przez strony,
9) możliwość i okres wypowiedzenia umowy w przypadku rażącego naruszenia warunków umowy.
2. W przypadku gdy strony umowy o udostępnianie baz danych współfinansowały utworzenie tych baz, umowa, zgodnie z odrębnymi przepisami, powinna określać zakres preferencji przy udostępnianiu tych baz, proporcjonalnie do wielkości zaangażowanych środków oraz wartości wniesionych aportów i sfinansowanych wspólnie inwestycji.
3. Za naruszenie umowy strony mogą ustalić kary umowne, pobierane niezależnie od odpowiedzialności przewidzianej w przepisach odrębnych.
4. Kary umowne, które strony dopuszczą w umowie, powinny w szczególności uwzględniać wielkość strat Skarbu Państwa z tytułu ewentualnego pozaumownego rozpowszechniania, rozprowadzania oraz reprodukowania w celu rozpowszechniania i rozprowadzania udostępnionych baz danych.
5. Jeśli udostępnianie baz danych o terenie następuje w celu utworzenia przez nabywcę własnego systemu, kopię umowy przekazuje się organowi, o którym mowa w § 14 ust. 1, w załączeniu do wniosku o dokonanie ewidencji systemu.
§ 18.[Określenie zasad rozliczeń z podmiotami współfinansującymi utworzenie baz danych] W przypadku udostępniania osobom trzecim baz danych, które utworzone zostały w wyniku współpracy i współfinansowania różnych osób i jednostek organizacyjnych, w umowie, o której mowa w § 16, określa się zasady rozliczeń z podmiotami współfinansującymi utworzenie tych baz.
Rozdział 7
Przepis końcowy
§ 19.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Rozwoju Regionalnego i Budownictwa: J. Kropiwnicki
Załączniki do rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa
z dnia 16 lipca 2001 r. (poz. 837)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 14 sierpnia 2001 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00