Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 maja 2017 r., sygn. IV SA/Gl 103/17

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Miliczek-Ciszewska (spr.), Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2017 r. sprawy ze skargi W. H. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. (dalej organ pierwszej instancji lub PPIS) odmówił stwierdzenia u W.H. (dalej strona lub skarżąca) choroby zawodowej: astma oskrzelowa wymienionej w poz. 6 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1367, dalej rozporządzenie), w oparciu o postępowanie wyjaśniające narażenie zawodowe na czynniki szkodliwe w środowisku pracy i orzeczenia lekarskie: Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. (dalej PChZ WOMP lub jednostka orzecznicza I stopnia) z dnia [...]r. nr [...] (dalej orzeczenie z dnia [...]r.) oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. (dalej IMPiZŚ lub jednostka orzecznicza II stopnia) z dnia [...]r. nr [...] (dalej orzeczenie z dnia [...]r.).

W odwołaniu strona zarzuciła zarówno naruszenie przepisów postępowania - przekroczenie granicy swobodnej oceny dowodów poprzez nieuwzględnienie, iż warunki w jakich pracowała (ciągły, bezpośredni kontakt z olejami mineralnymi, napędowymi, smarami) przyczyniły się do powstania u niej licznych chorób, w tym chorób bezpośrednio związanych z nieżytem górnych dróg oddechowych, jak też naruszenie prawa materialnego: a) § 5 ust. 1 rozporządzenia, b) § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 czerwca 2010 r. w sprawie specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych, c) art. 235(2) ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeksu Pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00