Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 31 marca 2017 r., sygn. III SA/Łd 1054/16

Oświata; Samorząd terytorialny

 

Dnia 31 marca 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska, Sędziowie Sędzia NSA Janusz Furmanek (spr.), Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, , Protokolant Pomocnik sekretarza Renata Tomaszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2017 roku sprawy ze skargi M. W. na czynność (pismo) Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zawarcia umowy dotyczącej zwrotu kosztów dowozu niepełnosprawnego dziecka do szkoły stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności.

Uzasadnienie

III SA/Łd 1054/16

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z 17 sierpnia 2016 r. M.W. zwróciła się do Prezydenta Miasta Ł. o zawarcie umowy dotyczącej zwrotu kosztów dowozu dziecka, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność sprzężoną, tj. autyzm dziecięcy i upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym do Niepublicznej Szkoły Podstawowej zlokalizowanej w Ł. przy ul. A. 105.

Do wniosku dołączyła: orzeczenie z 18 czerwca 2014 r. wydane przez Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną Doradztwa Zawodowego i dla Dzieci z Wadami Rozwojowymi orzekającą o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność sprzężoną, tj. autyzm dziecięcy i upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym ze szczegółowymi zaleceniami i uzasadnieniem dotyczące jej syna F.W. oraz orzeczenie o niepełnosprawności z 14 kwietnia 2015 r. wystawione przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Ł.

Pismem z 5 września 2016 r. Prezydent Miasta Ł. poinformował M.W., że zgodnie z treścią art. 17 ust. 3a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz.U. z 2015 r., poz. 2156 ze zm.) zwrot kosztów dowozu ucznia niepełnosprawnego przysługuje w przypadku, gdy uczeń uczęszcza do najbliższej szkoły. Miasto Ł. nie posiada jednak takiego obowiązku, jeżeli uczeń uczęszcza do szkoły niepublicznej położonej dalej niż najbliższa szkoła mogąca zapewnić realizację zaleceń przywołanego orzeczenia. Tym bardziej, jeśli Miasto Ł. jest w stanie zapewnić dziecku niepełnosprawnemu możliwość edukacji i terapii we własnej, tj. publicznej placówce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00