Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 marca 2017 r., sygn. I SA/Gd 1621/16

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Agnieszka Rupińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 marca 2017 r. sprawy ze skargi "A" na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia 17 października 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2011-2014 oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 17 października 2016 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania "A" S.A. z siedzibą w O., utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia 13 maja 2016 r. odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2011-2014.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Pismem z dnia 9 marca 2016 r. "A" S.A. z siedzibą w O. - dalej jako "Spółka", wystąpiła do Wójta Gminy - dalej jako "Wójt", z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2011-2014.

Wniosek uzasadniono błędnie dokonaną korektą rozliczeń podatku od nieruchomości w odniesieniu do gruntów poddanych rekultywacji. W ocenie Spółki, grunty rolne i leśne począwszy od 4 października 2011 r., 16 maja 2012 r., 1 października 2012 r. oraz 29 października 2013 r., tj. od zakończenia prac rekultywacyjnych i wydobycia, były sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako użytki rolne i leśne, nie były zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, a zatem od miesiąca następującego po zakończeniu prac rekultywacyjnych (czego dowodem jest złożenie stosownych wniosków) nie mogły być opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Wyjaśniono, że dotychczas Spółka błędnie przyjmowała, iż korekty dokonać należało od momenty uprawomocnienia się decyzji o uznaniu rekultywacji za zakończoną, a nie od momentu faktycznego zakończenia prac rekultywacyjnych, co miało miejsce na długo przed wydaniem decyzji rekultywacyjnych - w rezultacie czego powstała nadpłata, stanowiąca przedmiot wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00