Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 lutego 2020 r., sygn. I SA/Łd 695/19
Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Protokolant: Sekretarz sądowy Anna Jaworska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2020 r. sprawy ze skargi A S.A. z/s w W. na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego Burmistrza K. z dnia [...] 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
A Spółka Akcyjna z siedzibą w W. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od nieruchomości w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku na podstawie art. 2 ust. 1 pkt, art. 4 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych od części powierzchni budynku niezajętych na działalność własną wnioskodawcy lub nieoddanych do korzystania najemcom albo zajmowanych przez osoby postronne.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą prawną - spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jako taki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, ujawnionym w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Poza tym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest między innymi pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie.
Wnioskodawca planuje nabycie od innej spółki nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjnym o charakterze historycznym, który w jego ocenie stanowi zabytek w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Z tych względów Wnioskodawca planuje, po nabyciu nieruchomości, skierować do wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosek o wydanie decyzji o wpisie do rejestru zabytków wzniesionego na tej nieruchomości budynku. Po dokonaniu wpisu Wnioskodawca planuje prowadzić w budynku działalność polegającą na tym, że jego część, po jej wcześniejszym wyremontowaniu i zaadoptowaniu odda osobom trzecim do odpłatnego korzystania, na podstawie umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze w celu prowadzenia w niej przez najemców działalności handlowej, gastronomicznej, usługowej lub kulturalnej, a jego inną część przeznaczy na prowadzenie w niej własnego biura, przeznaczonego do obsługi najemców i obsługi stopniowej komercjalizacji pozostałych części nieruchomości. W myśl umów zawieranych z najemcami, każdy z nich będzie uprawniony do korzystania z pewnej części budynku z wyłączeniem innych podmiotów oraz do korzystania z pewnej jego części wspólnie z wnioskodawcą i pozostałymi najemcami. Suma powierzchni zajmowanej przez Wnioskodawcę i oddanych w najem oraz powierzchni wspólnych będzie znacznie niższa od łącznej powierzchni użytkowej budynku.