Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 listopada 2020 r., sygn. I SA/Po 197/20
Podatek od nieruchomości; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 listopada 2020 r. sprawy ze skargi Państwowego Gospodarstwa Leśnego - Lasy Państwowe - Nadleśnictwo [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2017 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Burmistrz Miasta i Gminy P. decyzją z [...] października 2019 r.,
nr [...], określił Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe - Nadleśnictwo [...] (dalej jako: "nadleśnictwo" lub "skarżący") wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2017 r. w łącznej kwocie [...]zł.
W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że przeprowadzone postępowanie podatkowe wykazało, że nadleśnictwo zaniżyło w deklaracjach za 2017 r. podatek od nieruchomości. Organ I instancji ustalił, że w zarządzie nadleśnictwa w 2017 r. pozostawały m.in. usytuowane na terenie Gminy P. grunty o pow. [...] m2 - stanowiące własność Skarbu Państwa - oznaczone jako lasy, na których posadowione są słupy i napowietrzne linie energetyczne należące do spółki E. Sp. z o.o. W dniu [...] grudnia 2012 r. nadleśnictwo zawarło z ww. spółką umowę wykonawczą o ustanowienie służebności przesyłu, z której wynika m.in., że spółka jest zobowiązana do utrzymywania pasów technicznych pod napowietrznymi liniami energetycznymi, które zostały wytyczone w związku z przebiegającymi przez las liniami energetycznymi i które są niezbędne do prowadzenia przesyłu energii, a nadto spółka, jako operator, jest zobowiązana utrzymywać wskazane grunty w sposób umożliwiający bezpieczne i bezawaryjne funkcjonowanie linii napowietrznych przy uwzględnieniu szeregu przepisów prawa regulujących m.in. kwestie bezpieczeństwa, funkcjonowania i posadowienia linii energetycznych. Organ zaznaczył, że nadleśnictwo na ww. gruntach nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 1a ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 1170 ze zm. - w skrócie: "u.p.o.l."), lecz taką działalność prowadzi spółka E. w zakresie dystrybucji energii elektrycznej. Ustanowienie służebności przesyłu spowodowało, że grunt jest trwale zajęty na prowadzenie działalności przez przedsiębiorstwo energetyczne. Organ podkreślił, że posiadanie służebności dotyczy posiadania prawa, a nie posiadania rzeczy (nieruchomości). W związku z tym uznał, że podatnikiem pozostaje podmiot w zarządzie którego pozostaje grunt - w niniejszej sprawie nadleśnictwo mające w zarządzie sporne grunty.