Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 marca 2017 r., sygn. I SA/Gd 7/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Marzena Cybulska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 marca 2017 r. sprawy ze skargi [...] "A" Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 26 października 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad i grudzień 2014 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

"A" Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w G. (dalej w skrócie zwana Spółką), złożyła do Urzędu Skarbowego deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7 za listopad i grudzień 2014 roku, wykazując w nich podatek należny, podatek naliczony z przeniesienia, podatek naliczony do odliczenia, nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym oraz kwotę do zwrotu w terminie 180 dni.

Naczelnik Urzędu Skarbowego wszczął wobec Spółki "A" kontrolę w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za listopad i grudzień 2014 r. W toku kontroli ustalono, że zadeklarowana w listopadzie i grudniu 2014 r. kwota zwrotu w przeważającej części wynika z dokonanych w trybie art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług, korekt podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.

Postanowieniem z dnia 11 marca 2016 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wszczął wobec Spółki "A" postępowanie podatkowe w podatku od towarów i usług za listopad i grudzień 2014 r., a w dniu 14 czerwca 2016 r. wydał decyzję, w której określił nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za listopad i grudzień 2014 roku, w sposób odmienny od deklarowanego przez Spółkę. W powyższej decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że nie ma podstaw do dokonania przez Spółkę "A", w deklaracji za listopad i grudzień 2014 r., korekty podatku należnego o kwotę wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, w sytuacji gdy w momencie dokonywania przez wierzyciela takiej korekty, dłużnik znajdował się w trakcie postępowania upadłościowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00