Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 marca 2017 r., sygn. II SA/Gd 31/17
Planowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2017 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na uchwałę Rady Gminy z dnia 10 sierpnia 2005 r. [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.
Uzasadnienie
A. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na uchwałę Nr XXXD/178/2005 Rady Gminy z dnia 10 sierpnia 2005r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy P. - część wyżynna - w zakresie § 43 ust. 6 i ust. 7.
Zaskarżonej uchwale zarzucono naruszenie przepisów prawa materialnego:
1) art. 46 w związku z art 75 ust. 1 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, w związku z art. 101 ustawy o samorządzie gminnym - poprzez wprowadzenie w miejscowym planie w § 43 ust. 6 i ust. 7 rozwiązań ograniczających lokalizowanie inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej, a ponadto jedynie w zakresie stacji bazowych telefonii komórkowej, co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami,
2) art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - poprzez przyjęcie zapisów Miejscowego Planu, które całkowicie, bez uzasadnienia dyskryminują wyłącznie przedsiębiorców telekomunikacyjnych, poprzez przyjmowanie rozwiązań, które w znaczący sposób ograniczają ich działalność.
Z uzasadnienia skargi wynika, że skarżąca spółka będąc przedsiębiorcą telekomunikacyjnym realizuje inwestycje celu publicznego z zakresu telekomunikacji publicznej tj. budowę stacji bazowych telefonii komórkowej. Pismem z dnia 11 października 2016 r. (doręczonym w dniu 14 października 2016 r.) skarżąca wezwała Radę Gminy do usunięcia naruszenia prawa w zakresie § 43 ust. 6 i ust. 7 planu poprzez wykreślenie tych zapisów, które stanowią przede wszystkim naruszenie art. 46 w zw. z art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Rada Gminy nie usunęła postanowień planu naruszających, według skarżącej spółki, prawo. Interes prawny do złożenia skargi skarżąca wywodzi z art. 48 w zw. z art. 75 o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, jak również z umowy najmu zawartej z właścicielem nieruchomości stanowiących działki o nr [...]-[..].