Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 30 marca 2017 r., sygn. I SA/Bk 1029/16

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, Sędziowie sędzia SO del. do WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz, sędzia WSA Andrzej Melezini (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 marca 2017 r. sprawy ze skargi M. s.c. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2013 r. oraz styczeń, luty i marzec 2014 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w B.

z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z dnia [...] maja 2016 r. nr [...], rozliczającej M. s.c. .s.c. w B. podatek od towarów i usług za lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2013 r. oraz styczeń, luty i marzec 2014 r.

W ocenie organu odwoławczego zebrany w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur wystawionych przez T. sp. z o.o., ponieważ nie dokumentują one rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, w nich określonych. Spółka świadomie uczestniczyła w "wyreżyserowanym" łańcuchu dostaw telefonów komórkowych, mającym na celu uzyskanie nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług. Nie dokonała nabycia telefonów od spółki T. oraz nie dokonała ich wewnątrzwspólnotowej dostawy na rzecz C. LTD i G. Gmbh., a wystawione na tę okoliczność faktury nie dokumentowały rzeczywistych czynności. Ponadto, faktury, na których wykazano nabycie usług od firm zewnętrznych (logistycznych, księgowych, wykonania pieczęci, związanych z najmem i eksploatacją lokalu siedziby) nie mogą stanowić podstawy do odliczenia podatku naliczonego przez Spółkę. Dokonane nabycia nie służyły rzeczywistej działalności gospodarczej Spółki (wykonywaniu czynności opodatkowanych), a jedynie upozorowaniu jej prowadzenia w celu wyłudzenia VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00