Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 lutego 2017 r., sygn. I SA/Ol 619/16
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Wiesława Pierechod Sędziowie sędzia WSA Alicja Jaszczak - Sikora sędzia WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca) Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lutego 2017r. w Olsztynie sprawy ze skargi K. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2011r. oddala skargę.
Uzasadnienie
K. D. dalej również jako strona, skarżący, podatnik) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Skarbowego z dnia "[...]" określającą zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2011r.
Z uzasadnienia zaskarżonego rozstrzygnięcia i akt sprawy wynika, że strona w 2011r. prowadziła działalność gospodarczą pod nazwą A., polegającą na sprzedaży luksusowych samochodów oraz świadczyła usługi najmu nieruchomości stanowiących jej własność. Działalność gospodarcza prowadzona była w salonie sprzedaży w G.. W 2011r. dokonywała zakupu nowych i używanych samochodów w celu dalszej odsprzedaży oraz zakupu usług reklamowych i doradczych.
W trakcie postępowania ustalono, że strona uwzględniła w prowadzonych dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług ewidencjach zakupu, a następnie wykazała w deklaracjach VAT-7, podatek naliczony wynikający z faktur VAT stwierdzających zakup samochodów, na których jako wystawcy widnieją: M. Sp. z o.o., z/s G., (obecnie z/s L.), M. P. Sp. z o.o., z/s L. oraz P. , z/s L., wystawionych w okresie od stycznia do grudnia 2011r. w łącznej wysokości 4.425.805,71 zł.
W wyniku przeprowadzonego postępowania i po przeanalizowaniu zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie (ustalenia dokonane podczas kontroli sprawdzających przeprowadzonych u kontrahentów strony, przesłuchania świadków i strony, informacje przekazane przez wydziały komunikacji w zakresie rejestracji pojazdów, informacje uzyskane od administracji podatkowych krajów EU, materiał dowodowy zgromadzony przez Dyrektorów Urzędów Kontroli Skarbowej w G., P. i O. w postępowaniach prowadzonych wobec Spółek z o.o.: M., S i G. ), organ I instancji uznał, że strona i dostawcy pojazdów do firmy strony uczestniczyli w utworzonym w Polsce łańcuchu podmiotów dokonujących fikcyjnego obrotu fakturami w celu wprowadzenia na polski rynek luksusowych samochodów w atrakcyjnej cenie, nie obciążonych obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego i podatku VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia.