Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 lutego 2017 r., sygn. II SA/Ol 41/17
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Katarzyna Matczak Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2017 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 21 września 2016 r., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
w "[...]" umorzył postępowanie administracyjne w sprawie zmiany sposobu użytkowania części lokalu restauracji "[...]" w budynku biurowo- usługowym usytuowanym na działce "[...]"w sposób niezgodny z przepisami Prawa budowlanego.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podał, że w trakcie kontroli restauracji, przeprowadzonej w dniu 30 sierpnia 2016 r. w ramach postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania części tego lokalu ustalono, że od daty zakończenia postępowania decyzją ostateczną z dnia 11 września 2009 r., w lokalu nie wykonywano robót budowlanych mających wpływ na zmianę sposobu użytkowania budynku. Nie zmieniono układu pomieszczeń w restauracji. Według oświadczenia właściciela, w lokalu odbywają się imprezy taneczno- muzyczne przy muzyce na żywo i z urządzeń audiofonicznych. Obiekt powstał na przełomie lat 60-tych i 70-tych na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w "[...]" jako budynek mieszkalno - usługowy. PINB podniósł, że z dokumentacji archiwalnej wynika, że parter budynku przeznaczony został na restaurację i obiekt restauracji jest tam nadal zlokalizowany. Natomiast zgodnie z § 3 obowiązującego wówczas zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 31 lipca 1963 r. w sprawie przedmiotu działalności i rodzajów zakładów gastronomicznych, w zależności od zakresu działalności ustalono dwie grupy zakładów gastronomicznych. Restauracje zaliczono do grupy zakładów sprzedających posiłki typu obiadowego. W § 6 zarządzenia przewidziano, że w zakładach gastronomicznych może być organizowana działalność rozrywkowa, jak koncerty, występy estradowe, dansingi itp., oraz mogą być udostępnione konsumentom szafy grające, gry towarzyskie i zręcznościowe oraz czasopisma. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zaznaczył, że w projekcie przedmiotowej restauracji przewidziano specjalne podium dla orkiestry. Wyjaśnił ponadto, że pod pojęciem "dansing" należy rozumieć zabawę taneczną w kawiarni lub restauracji, "dyskoteka" to zabawa młodzieżowa, na której tańczy się przy muzyce disco, zaś "wesele" to przyjęcie i zabawa z okazji ślubu. Uwzględniając powyższe, organ stwierdził, że skoro w przedmiotowym lokalu od jego wybudowania można było prowadzić koncerty, dansingi, gry towarzyskie i występy estradowe to prowadzenie działalności polegającej na organizacji dyskotek i imprez okolicznościowych nie zmienia sposobu użytkowania obiektu.