Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 lutego 2017 r., sygn. II SA/Kr 1382/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel (spr.) Sędziowie: WSA Mirosław Bator WSA Jacek Bursa Protokolant: st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2017 r. sprawy ze skargi "F." sp. z o.o. w M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 26 sierpnia 2016 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu skargę oddala.
Uzasadnienie
Starosta K. postanowieniem z 16.06.2016r., na podstawie art. 219 i 217 § 2 pkt. 1 i art. 123 ustawy z 14.06.1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2016. 23) oraz art. 2 ustawy z 24.06.1994r. o własności lokali (Dz. U. 2015.1892), po rozpatrzeniu wniosku A. sp. z o.o., w M. , orzekł o odmowie wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu mieszkalnego nr [...] położonego w budynku przy ul [...] na działce nr [...] w miejscowości Z. gmina Z .
W uzasadnieniu organ podał, że wniosek w sprawie wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu wpłynął w dniu 9.06.2016r., nadmienił, że w tym samym dniu wpłynął również wniosek w sprawie wydania zaświadczenia innego lokalu w tym budynku położonego na piętrze (lokal nr [...]).
Organ podał, że z przedłożonego projektu wydzielenia samodzielnego lokalu mieszkalnego wynika, iż przedmiotowy lokal mieszkalny zlokalizowany jest na parterze wraz z przynależnym do niego poddaszu użytkowym w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie szeregowej przy ulicy [...] (działka nr [...] ). Lokal mieszkalny nr [...] na parterze wg inwentaryzacji składa się z 2 pokoi, salonu, aneksu kuchennego, łazienki, garderoby i holu, a poddasze użytkowe składa się z: pokoju, salonu, aneksu kuchennego, łazienki, garderoby i komunikacji (holi). Oba pomieszczenia, jak również pomieszczenie zlokalizowane na piętrze w budynku (a nie wskazane w inwentaryzacji), posiadaj ą wspólną klatkę schodową.
Wyjaśnił, że w dniu 5.01.2016r. zostało już wydane zaświadczenie o samodzielności lokalu mieszkalnego nr [...], przy czym z załączonej wówczas inwentaryzacji wynikało, iż przedmiotowy lokal zlokalizowany jest na parterze w dwukondygnacyjnym budynku mieszkalnym jednorodzinnym z poddaszem użytkowym w zabudowie szeregowej przy ulicy [...] i nie posiada lokalu przynależnego. Zdaniem organu, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 4 u.w.l poddasze użytkowe nie może być uznane za pomieszczenie przynależne, gdyż nie spełnia funkcji wskazanych w ustawie -funkcji piwnicy, strychu, komórki czy garażu natomiast posiada wyraźną funkcję dodatkowego lokalu mieszkalnego.