Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 11 września 2008 r., sygn. II SA/Sz 418/08
Jeżeli potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego nie można dokonać na podstawie danych znajdujących się w posiadaniu organu - organ ten winien w trybie art. 219 Kpa odmówić wydania zaświadczenia o żądanej treści.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Dolecki Sędziowie Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.) Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska Protokolant Tomasz Korpal po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2008 r. sprawy ze skargi M. B. i D. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o samodzielności trzech lokali mieszkalnych oddala skargę
UZASADNIENIE
Postanowieniem Nr (...) z dnia (...) Starosta po rozpoznaniu wniosku J B odmówił wydania zaświadczenia o samodzielności trzech lokali mieszkalnych zlokalizowanych w budynku mieszkalnym przy ul. (...), gm. P. Uzasadniając swoje stanowisko organ I instancji powołał się na materiał dotyczący budowy domu mieszkalnego jednorodzinnego na działce (...) przy ul. (...) w P, z którego wynika, iż przedmiotowy budynek pozostaje domem mieszkalnym jednorodzinnym, z jednym lokalem mieszkalnym. Co wynika z decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego z dnia (...) o pozwoleniu na użytkowanie ww. budynku wraz z dołączonym do niej opisem technicznym budynku, sporządzonym 20 grudnia 1996r. Wydanie zaświadczenia o samodzielności trzech lokali mieszkalnych w przedmiotowym budynku nie miałoby pokrycia w stanie faktycznym i formalnoprawnym wybudowanego i dopuszczonego do użytku budynku.
Na w/w postanowienie zażalenie wniosła J B, wnosząc o uchylenie zaskarżonego postanowienia i bezzwłoczne wydanie przez Starostę Powiatowego zaświadczeń o samodzielności trzech lokali mieszkalnych. Polemizując z treścią uzasadnienia zaskarżonego postanowienia, odwołująca się wskazała, iż przedmiotowy budynek został wybudowany zgodnie z wydanymi pozwoleniami i projektem budowlanym oraz przyjęty użytkowania bez uwag decyzją Kierownika Urzędu Rejonowego. Układ przestrzenno-funkcyjny pomieszczeń, pozwala na wyodrębnienie w nim trzech niezależnych lokali mieszkalnych.