Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. I SA/Gl 952/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Gapiński, Dorota Kozłowska, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 2 lutego 2017 r. sprawy ze skargi A S.A. w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zaliczenia na poczet bieżących zobowiązań podatkowych nadpłaty z tytułu podatku od nieruchomości za 2009 r. oraz odsetek od zaległości 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz strony skarżącej kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia (...) roku, nr (...) Samorządowe Kolegium Odwoławcze w k. (dalej: SKO, Kolegium, organ odwoławczy), działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej (t.j. w Dz.U. z 2015 roku, poz. 613; dalej O.p.), utrzymało w mocy postanowienie Wójta Gminy R. (dalej: organ pierwszej instancji) z dnia (...) roku, nr (...)w przedmiocie zaliczenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2009 rok w łącznej kwocie (...) złotych ((...)zł - nadpłata, (...) zł - odsetki) na poczet bieżących zobowiązań A. S.A. (dalej: skarżąca, podatnik, spółka).
W uzasadnieniu postanowienia SKO wskazało, że organ pierwszej instancji postanowieniem z dnia (...) r., wydanym na podstawie art. 76 § 1, art. 76a O.p., zaliczył przysługującą Spółce nadpłatę z tytułu podatku od nieruchomości za 2009 rok na poczet bieżących zobowiązań podatkowych - 10 rat podatku od nieruchomości za 2016 rok (w łącznej kwocie (...) złotych).
Spółka wniosła zażalenie na powyższe postanowienie zarzucając, że wydane ono zostało z naruszeniem art. 77 § 1 pkt 1, art. 78 § 1 i § 3 O.p. - poprzez "brak określenia i zwrotu oprocentowania z tytułu nadpłaty w podatku od nieruchomości".