Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Wa 1304/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Miernik (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Marciniak Sędzia WSA Przemysław Żmich Protokolant starszy referent Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie nabycia mienia Skarbu Państwa przez powiat z dniem 1 stycznia 1999 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...]; 2. zasądza od Ministra Infrastruktury i Budownictwa na rzecz skarżącej M. S. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Minister Infrastruktury i Budownictwa decyzją z [...] lipca 2016 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z [...] czerwca 2014 r. nr [...] odmawiającą potwierdzenia przejścia na własność Skarbu Państwa lub właściwej jednostki samorządu terytorialnego z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. części nieruchomości położonej w R., gmina W., oznaczonej jako działki nr [...] o pow. [...] ha, nr [...] o pow. [...] ha, nr [...] o pow. [...] ha i nr [...] o pow. [...] ha, obręb [...], stanowiącej w dniu 31 grudnia 1998 r. własność M. S.

Decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Starosta [...] pismem z 20 listopada 2007 r. wystąpił do Wojewody [...] o stwierdzenie, czy przedmiotowe działki lub ich części stały się z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. własnością Skarbu Państwa lub właściwej jednostki samorządu terytorialnego. W uzasadnieniu pisma wskazał, że powyższa kwestia stanowi zagadnienie wstępne w sprawie o ustalenie i wypłatę odszkodowania za ww. grunt zajęty pod drogę publiczną.

M. S. (określana dalej jako "skarżąca") w piśmie procesowym z 15 kwietnia 2014 r. wyjaśniła, że gospodarstwo rolne (dawniej oznaczone jako dz. nr [...]), w skład którego wchodzą przedmiotowe działki, stanowi własność jej rodziny od 1922 r. Część gospodarstwa przejęta została pod drogę (obecną ul. [...]) bez odszkodowania podczas II wojny światowej. Mimo tego rodzina skarżącej płaciła do 1955 r. podatki za całość nieruchomości. Dopiero po interwencji członka rodziny, dokonano pomiaru gruntu zajętego pod drogę, wskutek czego podatek gruntowy obniżono. M. S. podniosła również, że Skarb Państwa z naruszeniem prawa zasiedział, stanowiącą jej własność, dz. nr [...] w R., które to zasiedzenie stwierdzone zostało postanowieniem Sądu Rejonowego w T. Wydział I Cywilny z [...] grudnia 2012 r. sygn. akt [...]. Wskazała, że wystąpiła do Sądu z wnioskiem o wznowienie postępowania i uchylenie ww. postanowienia. W związku z powyższym skarżąca wniosła o niewydawanie decyzji przez Wojewodę [...] do czasu rozstrzygnięcia ww. wniosku przez sąd powszechny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00