Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Rz 913/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Jarosław Szaro Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska WSA Piotr Popek / spr./ Protokolant ref. staż. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2016 r. spraw ze skarg T. S. na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] maja 2016 r. - nr [...] , - nr [...] , w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry oddala skargi.

Uzasadnienie

Zaskarżonymi decyzjami z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] i nr [...] Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołań wniesionych przez T. S. (dalej: skarżąca), utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] oraz nr [...], którymi wymierzono skarżącej kary pieniężne po 12 000 zł z tytułu urządzania gier na automacie A. nr [...] i automacie A. nr [...] w lokalu poza kasynem gry.

Jak wynika z akt sprawy w dniu 21 listopada 2015 r. w lokalu "U T." Bar-Restauracja-Hotel w P. należącym do skarżącej przeprowadzona została przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego kontrola w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 612, dalej u.g.h.), regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. W trakcie kontroli stwierdzono, że w lokalu tym znajdują się dwa automaty o nazwie A. nr [...] oraz A. nr [...]. Jak ustalono automaty należały do spółki z o.o. A. z siedzibą w [.....] Na podstawie umowy dzierżawy powierzchni z dnia 1 października 2013 r., zawartej pomiędzy tą spółką jako wydzierżawiającym, a skarżącą - dzierżawcą, ustalono, że przedmiotem umowy jest dzierżawa 3 m² powierzchni pod instalację urządzenia do gier, na której dzierżawca będzie prowadził działalność gospodarczą. Strony umówiły się na zapłatę czynszu dzierżawnego w wysokości 40% od sumy przychodów uzyskiwanych z eksploatacji zainstalowanych w lokalu urządzeń.

Kontrolujący przeprowadzili eksperyment gry na obu automatach. W wyniku tegoż eksperymentu stwierdzono, że automaty na których przeprowadzono eksperyment są urządzeniami mechanicznymi, elektronicznymi w tym komputerowymi, ich budowa pozwala na uzyskanie wygranej pieniężnej. Automaty wyposażone są w urządzenia wypłacające - wyrzutnik monet tzw. hopper. W grach można uzyskać wygrane rzeczowe pozwalające na przedłużeniu gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze lub na rozpoczęcie nowych gier przez wykorzystanie wygranych punktów uzyskanych w poprzednich grach. Przebieg gier na obu urządzeniach ma charakter losowy, a uzyskiwane wyniki gier są nieprzewidywalne i niezależne od woli ani zręczności grającego. W celu rozpoczęcia rozgrywania gier na automatach konieczne jest ich zakredytowanie przez grającego poprzez wprowadzenie monet do akceptora monet lub banknotów do akceptora banknotów. Gry rozgrywane na badanych automatach zawierają się w definicji gier na automatach, określonej w art. 2 ust. 3 u.g.h., zaś możliwość rozgrywania gier za punkty uzyskane w wyniku wygranej zawiera się w definicji wygranej rzeczowej, określonej w art. 2 ust. 4 u.g.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00