Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Op 515/16

Administracyjne postępowanie; Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk - spr. Sędzia NSA Gerard Czech Protokolant St. inspektor sądowy Grażyna Jankowska -Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 12 sierpnia 2016 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi, wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez A Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (zwaną dalej też Spółką), jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 12 sierpnia 2016 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Opolu z dnia 19 maja 2016 r., nr [...], o wymierzeniu skarżącej Spółce kary pieniężnej w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gier na automacie o nazwie [...] nr [...], poza kasynem gry.

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym:

W dniu 10 grudnia 2014 r., działając na podstawie postanowienia Prokuratora Prokuratury Rejonowej w [...] z dnia 8 grudnia 2014 r., sygn. akt [...] oraz na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. nr 168, poz. 1323, z późn. zm.) i ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540, z późn. zm.), funkcjonariusze Urzędu Celnego w Opolu przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących urządzania gier hazardowych w lokalu B przy ul. [...] w [...], w którym działalność w zakresie gier na automatach prowadziła Spółka. Podczas kontroli stwierdzono, że w lokalu znajduje się 13 automatów do gry, w tym m.in. automat o nazwie [...] nr [...], stanowiący własność Spółki. W ramach wykonywanych czynności funkcjonariusze przeprowadzili oględziny automatów do gier i dokonali zatrzymania tych urządzeń oraz dokumentacji w postaci "Regulaminu gry na automatach" oraz "Raportu transakcyjnego" z dnia 10 grudnia 2014 r. Przesłuchali również jako świadka K. L., który zeznał, że od roku przychodzi do salonu gier i gra na automatach. Urządzenia nie wypłacają wygranych, wypłaca je obsługa lokalu. Wrzucone pieniądze są przeliczane na punkty. Po wybraniu gry i naciśnięciu przycisku, rozpoczyna się losowanie, a wygraną jest ustawienie w jednej linii tych samych znaków. Gracz nie ma wpływu na wynik ustawienia się znaków na ekranie. Z przeprowadzonych czynności sporządzono protokół z dnia 10 grudnia 2014 r., który wręczono obecnej podczas podejmowanych czynności A. B., kierownikowi lokalu. Do protokołu A. B. złożyła oświadczenie, w którym wskazała, odwołując się do orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. akt II KK 55/14, że zatrzymanie przedmiotowych automatów jest nielegalne i stanowi przestępstwo z art. 231 K.k., z uwagi na brak notyfikacji przepisów technicznych art. 14 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy o grach hazardowych. W protokole tym wskazano także, że dokładny opis automatów zamieszczono w protokołach oględzin stanowiących, podobnie jak protokoły przesłuchania świadka i zatrzymania rzeczy oraz pokwitowanie zatrzymania dokumentacji, załączniki tego protokołu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00