Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Gd 599/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 29 grudnia 2016 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi T. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15 lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy z 15 grudnia 2015 r. nr [...] 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego T. P. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem niniejszej sprawy jest skarga T. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15 lutego 2016 r. nr [...].

Jak wynika z akt sprawy zaskarżona decyzja wydana została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

W dniu 25 sierpnia 2014 r. do Urzędu Gminy wpłynął wniosek E. Z. o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji określonej jako zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna - podział na 16 działek i budowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych na działkach nr [..], [..] obr. G., gm. S.

Wójt Gminy, decyzją z dnia 12 listopada 2014 r., ustalił warunki zabudowy dla wnioskowanej inwestycji, jednakże decyzja ta została uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 26 sierpnia 2015 r. ze wskazaniem na uchybienia w postaci zastosowania nieprawidłowego załącznika do decyzji - nieaktualnej i pomniejszonej mapy sytuacyjno-wysokościowej, a także konieczność uzasadnienia w części tekstowej analizy wyznaczenia linii zabudowy w odległości 6 m od pasa drogowego jak i wskaźnika powierzchni biologicznej.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy, decyzją z dnia 15 grudnia 2015 r. nr [..], wydaną na podstawie art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2015 r., poz. 199 ze zm.), Wójt Gminy ustalił warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji określonej jako zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna - podział na 16 działek i budowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych na działkach nr [..], [..] obr. G., gm. S. W ustaleniach wskazano, że linie rozgraniczające inwestycji nie pokrywają się z granicami działek nr [..], [..] i wyznaczono je na załączonej do decyzji mapie zasadniczej w skali 1:1000. Nadto określono, że zabudowę należy sytuować z uwzględnieniem nieprzekraczalnych linii zabudowy 6,0 m od drogi gminnej oraz normatywnych odległości od granic sąsiednich działek budowlanych, a w szczególności należy zachować odległość zabudowy od granicy z działkami sąsiednimi 4 m (dla budynku zwróconego w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi i drzwiowymi) oraz 3 m (dla budynku zwróconego w stronę granicy ścianą bez otworów okiennych i drzwiowych); należy zachować normatywne odległości od terenów kolejowych zgodnie z przepisami szczegółowymi; wskaźnik powierzchni zabudowy - max. 0,20; wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej - min. 0,50; proponowana wielkość po podziale - min. 900 m2 (nie dotyczy dróg wewnętrznych); miejsca postojowe dla samochodów na terenie, do którego wnioskodawca ma tytuł prawny w ilości do 2 miejsc (wydzielone działki) a do miejsca postojowego zalicza się garaż. Określono również zasady kosztowania zabudowy: geometria dachu budynku mieszkalnego - dach dwuspadowy lub wielospadowy o spadku połaci od 25 do 45 stopni, układ połaci dachowych symetryczny, kalenica równoległa lub prostopadła do frontu działki; wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej budynku mieszkalnego do 4,5 m, kalenicy do 9,0 m - dotyczy lokalizacji kalenicy równoległej do frontu działki, w przypadku kalenicy prostopadłej do frontu działki wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej pokrywa się z wysokością kalenicy; budynek do 2 kondygnacji nadziemnych w tym poddasze użytkowe; szerokość elewacji frontowej budynku mieszkalnego do 16,0 m; dopuszcza się podpiwniczenie; dopuszcza się garaż wbudowany lub dobudowany; ewentualne kolizje istniejącej infrastruktury technicznej należy eliminować za zgodą i na warunkach gestorów sieci (w szczególności przez teren objęty decyzją przebiega istniejąca sieć kanalizacji sanitarnej, linie energetyczne oraz telekomunikacyjne).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00