Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. II SA/Gl 733/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Leszek Kiermaszek, Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.), Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant Agnieszka Jurczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2016 r. sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie warunków zabudowy terenu oddala skargę.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta S. (dalej: Prezydent) działając z urzędu na podstawie art. 101 § 1 i 3 w zw. z art.123 - 126 k.p.a. oraz art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] zawiesił postępowanie administracyjne w sprawie wydania warunków zabudowy i zagospodarowania dla inwestycji pn.:"zmiana sposobu użytkowania z przebudową, rozbudową i częściową rozbiórką budynku szkoły na budynek zamieszkania zbiorowego, budowa pawilonu handlowo- usługowego, budowa samoobsługowej myjni samochodowej z infrastrukturą techniczną i drogową na dz. nr 1 obręb [...] przy ul. [...] w S." na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
W uzasadnieniu wyjaśnił, iż wniosek w tej sprawie w dniu 21 września 2015 r. złożył inwestor - "A" S.J. (dalej: Spółka). Wniosek dotyczy lokalizacji inwestycji na działce nr 1 przy ul. [...] w S.
W dniu [...] r. Rada Miejska w S. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta S. dla obszaru położonego pomiędzy ulicami: [...] [...], [...] i [...], w którym znajduje się przedmiotowa działka inwestycyjna.
Z uwagi na to, że wskazane we wniosku zamierzenie inwestycyjne może kolidować z planowanymi inwestycjami w rejonie przedmiotowego terenu organ uznał za konieczne zawieszenie postępowania w celu zapobieżenia wydania decyzji o warunkach zabudowy niezgodnej z opracowywanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Realizacja tej inwestycji, po przyjęciu planu, w ocenie organu może być niemożliwa, ewentualnie możliwa lecz na innych warunkach.