Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2016 r., sygn. VIII SA/Wa 212/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Cezary Kosterna, Sędziowie Sędzia WSA Artur Kot (sprawozdawca), Sędzia WSA Marek Wroczyński, Protokolant Referent stażysta Magdalena Krawczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 sierpnia 2016 r. w Radomiu sprawy ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Decyzją z [...] stycznia 2016 r., po rozpatrzeniu odwołania M. K.(dalej: "skarżąca"), Dyrektor Izby Skarbowej w W. (dalej: "DIS", "organ odwoławczy", lub "Dyrektor IS") utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w R. (dalej: "organ I instancji" lub "Naczelnik US") z [...] października 2015 r. Przedmiotem tych decyzji było określenie skarżącej zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług (VAT) za IV kwartał 2012 r. ([...] zł). Jako podstawę prawną swojego rozstrzygnięcia Dyrektor IS wskazał między innymi przepisy art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) oraz art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej: "ustawa o VAT"), a także art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.; dalej: "Op").

2. Stan faktyczny.

2.1. Naczelnik US ustalił, że skarżąca prowadziła działalność gospodarczą, której przedmiotem w kontrolowanym okresie była sprzedaż internetowa artykułów wędkarskich, turystycznych, e-papierosów i ozdób choinkowych. Zdaniem organu I instancji skarżąca bezpodstawnie odliczała podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych na jej rzecz przez podmioty: [...] Sp. z o. o. z siedzibą w W. [...] (5 faktur) oraz [...] Sp. z o. o. z siedzibą w W. (8 faktur), które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji. W toku postępowania skarżąca nie uprawdopodobniła, że nabywała towary od wystawców spornych faktur. Jak ustalono, [...] Sp. z o. o. w okresie od sierpnia 2012 r. do marca 2013 r. nie zatrudniała pracowników, nie posiadała maszyn niezbędnych do wykonywania zgłoszonej działalności, pomieszczeń biurowych oraz żadnego zaplecza magazynowego czy też logistycznego niezbędnego do prowadzenia działalności w dziedzinie handlu hurtowego odzieżą, tekstyliami czy artykułami gospodarstwa domowego. Spółka nie regulowała swoich zobowiązań podatkowych, a wpłaty pochodziły od nieustalonych dostawców. Brak było dowodów KP, a potwierdzeniem zapłaty była wyłącznie adnotacja "zapłacono gotówką" na fakturze. Ww. spółka wystawiała faktury VAT o różnej szacie graficznej stosując różną symbolikę w numeracji tych faktur. Z dokumentacji wynikało, że faktury zakupu towarów zostały wystawione przez podmioty nieistniejące, czyli nieuprawnione do wystawiania faktur VAT oraz nie dokumentowały rzeczywistej sprzedaży. Działania ww. spółki ograniczały się głównie do przyjmowania i wystawiania tzw. "pustych faktur" mających dokumentować rzekomo zawarte transakcje kupna sprzedaży pomiędzy różnymi podmiotami, które to transakcje faktycznie nie miały miejsca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00