Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 31 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Gd 251/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 31 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi A Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 2 grudnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie lokalizacji inwestycji celu publicznego 1) uchyla zaskarżone postanowienie i postanowienie Burmistrza z dnia 28 października 2015 r. nr [...]. 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego A Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. kwotę 600 zł (sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 28 października 2015 r., wydanym na podstawie art. 64 § 2 i art. 97 § 2 pkt 4 k.p.a., Burmistrz w punkcie 1. zawiesił postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej na części działki nr [...] w obrębie N., gmina B. do czasu uzupełnienia wniosku o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach oraz w punkcie 2. zobowiązał wnioskodawcę A. do uzupełnienia wniosku o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wyjaśnił, że na podstawie złożonego wniosku oraz załączonej do niego kwalifikacji przedsięwzięcia a następnie na podstawie dołączonej analizy środowiskowej, przyjął wstępnie, że planowana inwestycja nie zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko i wszczął postępowanie w sprawie. W toku postępowania uznał jednak, że dopiero po zsumowaniu mocy wszystkich anten można ocenić, czy stacja wymaga oceny oddziaływania na środowisko. Wobec tego, że planowana inwestycja polega na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej z montażem na niej trzech anten sektorowych o mocy 10066 W każda to łączna moc anten wynosi zatem 30198 W. Wobec powyższego organ uznał, że inwestycja kwalifikuje się do katalogu przedsięwzięć zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71) i wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 353 ze zm.) - dalej jako "ustawa" wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla przedsięwzięcia mogącego oddziaływać na środowisko zależy od uprzedniego uzyskania decyzji środowiskowej. Przesłanka ta stanowi wystarczające uzasadnienie do zawieszenia postępowania na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00