Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lipca 2016 r., sygn. VII SA/Wa 2054/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Nowak, , Sędzia WSA Jolanta Augustyniak - Pęczkowska, Sędzia WSA Mirosława Kowalska (spr.), Protokolant sekr. sąd. Katarzyna Zychora, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2016 r. sprawy ze skargi M. S. i W. S. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2015 r. znak [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2015r.,znak: [...] Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpatrzeniu odwołania M. S. i W. S., reprezentowanych przez radcę prawnego M. F., od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r., znak: [...], stwierdzającej, na wniosek J.L., nieważność decyzji Starosty [...] z dnia [...] lutego 2014 r., Nr [...], znak: [...], zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej W. S. pozwolenia na budowę budynku usługowego z częścią mieszkalną na działce o nr ew. [...],[...], obręb ewidencyjny [...] miasta [...] - utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie organ drugiej instancji wskazał na specyfikę trybu nieważnościowego jako nadzwyczajnego postępowania administracyjnego, w którym kontrolowana jest przedmiotowa decyzja o pozwoleniu na budowę. Podkreślił, że istotą postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności jest wyłącznie ustalenie czy orzeczenie, którego postępowanie dotyczy, dotknięte jest co najmniej jedną z przesłanek nieważnościowych przewidzianych przepisem art. 156 § 1 k.p.a.

Zgodnie z brzmieniem przepisów art. 32 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity - Dz. U z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.), według stanu nadzień 21 lutego 2014 r., pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu kto złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, oraz oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Stosownie zaś do treści przepisów art. 33 ust. 2 pkt 2 i 3 Prawa budowlanego, powyższe dokumenty inwestor winien dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00