Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 lipca 2016 r., sygn. I SA/Kr 581/16

 

|Sygn. akt I SA/Kr 581/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 7 lipca 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Sędzia: WSA Grażyna Firek, Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2016 r., sprawy ze skargi R. Sp. z o.o. w K., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 21 stycznia 2016 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, , , - skargę oddala -,

Uzasadnienie

R. sp. z o.o. w K. zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów faktur wystawionych na "Spółkę X", dokumentujących koszty bezpośrednio związane z przychodami wnioskodawcy, zapłacone jednakże przez "Spółkę X" przed aportem.

Przedstawiając zdarzenie przyszłe wyjaśniono m. inn., że jedynym udziałowcem posiadającym 100% udziałów w kapitale zakładowym wnioskodawcy jest "X" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach planowanej reorganizacji działalności gospodarczej, "Spółka X" zamierza wnieść do spółki wkład niepieniężny. Przedmiotem tego wkładu będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, tj. zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia gospodarczej.

Wraz z wniesieniem przedsiębiorstwa do spółki, wnioskodawca przejmie również zobowiązania funkcjonalnie związane z przedsiębiorstwem. Wartość wkładu niepieniężnego (tzn. wartość aportowanego przedsiębiorstwa) ustalona zostanie jako wartość bilansowa aktywów netto przedsiębiorstwa, tzn. wartość aktywów pomniejszona o wartość zobowiązań związanych z przedsiębiorstwem. Wartość udziałów otrzymanych przez "spółkę X" będzie odpowiadała wartości wkładu niepieniężnego, tzn. wartości przedsiębiorstwa przy uwzględnieniu ciężaru zobowiązań, jakie przejmie spółka. W związku z tym może zaistnieć sytuacja, w ramach której "Spółka X" przed aportem poniesie koszty, które będą bezpośrednio związane z przychodami, rozpoznanymi po aporcie przez wnioskodawcę, tzn. "Spółka X" przed aportem zapłaci na rzecz kontrahenta zobowiązania wynikające z faktur wystawionych przed aportem na "Spółkę X", natomiast przychody związane z tymi kosztami rozpoznane zostaną po aporcie przez wnioskodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00