Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 6 lipca 2016 r., sygn. II SA/Bd 623/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędziowie sędzia WSA Anna Klotz sędzia WSA Grzegorz Saniewski Protokolant asystent sędziego Jacek Grzegorzewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lipca 2016 r. sprawy ze skargi A. F. i A. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie przejęcia na własność nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] marca 2016r. znak [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, na podstawie art. 156 § 1, art. 157 § 1 i art. 158 § 1 ustawy z dnia [...] czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 23, dalej jako: "K.p.a."), po ponownym rozpatrzeniu sprawy na wniosek A. F. i A. F., utrzymało w mocy własną decyzję z dnia [...] 2015r. [...] o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w [...] - Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z dnia [...] 1973r. ([...]) w przedmiocie przejęcia na własność Państwa nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, położonej w [...] przy [...], stanowiącej działkę budowlaną nr [...].

Rozpatrując ponownie sprawę Samorządowe Kolegium Odwoławcze podkreśliło nadzwyczajny charakter postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej oraz jego procesową istotę polegającą na ustaleniu czy decyzja dotknięta jest jedną z wad określonych w art. 156 K.p.a., w tym przesłanki rażącego naruszenia prawa określonej w art. 156 § 1 pkt 2 K.p.a. Organ stwierdził, iż kontrolowana w tym aspekcie decyzja Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w [...] z dnia [...] 1973 r. nie jest dotknięta takimi wadami, które uzasadniałyby stwierdzenie jej nieważności.

Zdaniem organu nie budzi wątpliwości, że przedmiotowa decyzja rozstrzyga o prawach i obowiązkach współwłaścicieli nieruchomości, której własność przejęta została przez Państwo. W dacie wydania tej decyzji współwłaścicielkami nieruchomości były M. Z. oraz M. Z., a nie jak błędnie wskazano w decyzji A. Z. i M. Z.. Wynika to z postanowienia Sądu Grodzkiego z [...] z dnia [...] 1950r. sygn. [...]. Decyzja o przejęciu na własność Państwa nieruchomości położonej w [...] przy ul [...] skierowana została tylko do jednej ze współwłaścicielek nieruchomości - M. Z.. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w [...] występując do Państwowego Biura Notarialnego w [...] o dokonanie w dziale II księgi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości wpisu, w miejsce dotychczas ujawnionych A. i M. Z., własności na rzecz Państwa [...], jako uczestnika postępowania wskazało wyłącznie M. Z.. Nie można zatem, zdaniem organu uznać, że decyzja z [...] 1973 r. skierowana została do osoby, która nie żyła w dacie jej wydania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00