Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 29 listopada 2007 r., sygn. II SA/Bk 667/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Stanisław Prutis, Sędziowie asesor WSA Jacek Pruszyński,, asesor WSA Małgorzata Roleder (spr.), Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 listopada 2007 r. sprawy ze skargi L. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] czerwca 2007 r., nr [...] w przedmiocie przejęcia na własność Państwa bez odszkodowania gospodarstwa rolnego oddala skargę
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. uchyliło własną decyzję z dnia [...] listopada 2006r. nr [...] i odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Gminy K. z dnia [...] października 1978 r. nr [...] w sprawie przejęcia na własność Państwa bez odszkodowania jako opuszczone, gospodarstwa rolnego położonego we wsi S. gm. K., figurującego w rejestrach gruntów na L. K.
U podstaw podjętego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia faktyczne i prawne.
Decyzją z dnia [...] listopada 2006r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławczego w B. stwierdziło nieważność decyzji Naczelnika Gminy K. z dnia [...] października 1978 r. nr [...] w sprawie przejęcia na własność Państwa bez odszkodowania jako opuszczone, gospodarstwa rolnego położonego we wsi S. gm. K. w części dotyczącej działek oznaczonych nr [...], a w pozostałej części stwierdziło wydanie decyzji z naruszeniem prawa z uwagi na wywołanie nieodwracalnych skutków prawnych.
Nie godząc się z tą decyzją, L. K. złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, wnosząc o uchylenie jej w części w pkt 2 oraz stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Gminy K. z dnia [...] grudnia 1974 r. Nr [...]. Wskazaną na wstępie decyzję zaskarżyło również Nadleśnictwo B. w B. P. podnosząc, iż jest ona sprzeczna z zebranym materiałem dowodowym. Z akt sprawy wynika, iż L. K. w dniu [...] września 1975 r. wybył do W.i zamieszkał przy ulicy M. [...]. Właściciel gospodarstwa nie mógł, zatem dojeżdżać z Warszawy do S. na odległość około 200 km i obrabiać je, tym bardziej, że jak sam przyznaje - nie był zdolny do ciężkiej pracy fizycznej ze względu na stan zdrowia. Nadto L. K. w swym wniosku nie stwierdza, aby gospodarstwo po jego przeniesieniu się do W. było obrabiane. W tych okolicznościach zdaniem Nadleśnictwa B. gospodarstwo rolne L. K. spełniało w 1978 r. przesłanki gospodarstwa opuszczonego zawarte w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1961 r.