Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. VII SA/Wa 1824/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka, Sędziowie sędzia WSA Bogusław Cieśla (spr.), sędzia WSA Krystyna Tomaszewska, Protokolant spec. Agnieszka Wrzodak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości [...] w [...] na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku doprowadzenia robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości [...] w [...] kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] marca 2015r. na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2013r., poz. 1409 z późn. zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2013r., poz. 267 z późn. zm.) po rozpatrzeniu sprawy dotyczącej samowolnie wykonanych robót budowlanych polegających na modernizacji pochylni przeznaczonej dla ruchu osób niepełnosprawnych, związanej z budynkiem przy ul. [...] w [...], nałożył na Wspólnotę Mieszkaniową [...] obowiązek doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem wykonanych robót budowlanych, poprzez zapewnienie:
- prawidłowego nachylenia i długości pochylni zgodnie z przepisami § 70 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. - w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tj.: Dz. U. z 2002r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.);
- szerokości płaszczyzny ruchu 1,2 m, krawężników o wysokości co najmniej 0,07 m i obustronnych poręczy odpowiadających warunkom określonym w § 298, przy czym odstęp między nimi powinien mieścić się w granicach od 1 m do 1,1 m zgodnie z przepisami § 71 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. - w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Balustrady nie powinny mieć ostro zakończonych elementów, przy balustradach lub ścianach przyległych do pochylni, przeznaczonych dla ruchu osób niepełnosprawnych, należy zastosować obustronne poręcze, umieszczone na wysokości 0,75 i 0,9 m od płaszczyzny ruchu (w sposób bezkolizyjny z oknem lokalu nr 2). Poręcze przy pochylniach, przed ich początkiem i za końcem, należy przedłużyć o 0,3 m oraz zakończyć w sposób zapewniający bezpieczne użytkowanie. Poręcze przy pochylniach powinny być oddalone od ścian, do których są mocowane, co najmniej 0,05 m - jak stanowi § 298 wyżej cytowanego rozporządzenia.