Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Kr 1427/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel Sędziowie: WSA Mariusz Kotulski (spr.) WSA Beata Łomnicka Protokolant: sekr. sądowy Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2016 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej del. do Prokuratury Okręgowej w Krakowie G. M. sprawy ze skarg A. F., D. G. oraz A. K. na uchwałę Rady Miasta Zakopane z dnia 3 września 2015 r., Nr XII/183/2015 w przedmiocie utworzenia parku kulturowego pod nazwą "Park Kulturowy obszaru ulicy Krupówki" skargi oddala

Uzasadnienie

W dniu 3 września 2015 r. Rada Miasta Zakopane podjęła uchwałę nr XII/183/2015 w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy obszaru ulicy K..

Na powyższą uchwałę skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wnieśli: A. F. (II SA/Kr 1427/15), D. G. (II SA/Kr 1470/15), A. F. (II SA/Kr 49/16), A. F. (II SA/Kr 138/16) oraz A. K. (II SA/Kr 259/16).

A. F. w piśmie z dnia 10 października 2015., a także A. F. w piśmie z 28 grudnia 2015r. (tożsamym pod względem treści do pierwszego), wskazanej uchwale zarzucono:

1. naruszenie art. 21 i 64 Konstytucji RP poprzez posłużenie się sfałszowanymi mapami nie mogącymi służyć do celów prawnych;

2. naruszenie art. 32 ust. 2 Konstytucji RP poprzez dyskryminację w życiu gospodarczym podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w lokalach użytkowych położonych w budynkach na kondygnacjach ponad parterem, co utrudnione zostanie przez zakaz reklamy zewnętrznej (przy jednoczesnym zezwoleniem na taką reklamę podmiotom dysponującym lokalami na parterach);

3. naruszenie art. 64 ust. 3 Konstytucji RP poprzez ograniczenie prawa własności w drodze aktu prawa miejscowego, nie zaś na podstawie ustawy.

Nadto zarzucono także, że uchwała o Parku Kulturowym uderza drastycznie w interesy ekonomiczne. Doprowadzi bowiem do problemów najemców z zapłatą należnego mu czynszu, a w konsekwencji skutkować może zerwaniem umów najmu i pozostawieniem skarżącego bez środków do życia. Natomiast likwidacja reklam na ul. K. sprowadzi na ten deptak ciemności, bowiem oświetlenie uliczne wieczorami i nocą jest niewystarczające. Na chwilę obecną to właśnie reklamy i witryny gwarantują dostateczne doświetlenie. Nastąpi także drastyczny spadek wartości nieruchomości przy ul. K. i innych nieruchomości objętych oddziaływaniem Parku Kulturowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00