Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Gl 1490/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędziowie WSA Dorota Kozłowska (spr.), Bożena Pindel, Protokolant st. sekretarz sądowy Halina Modliszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi P. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w K. (dalej: organ odwoławczy lub organ drugiej instancji) decyzją z dnia [...] r., nr [...], na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613, ze zm., dalej: O.p.) oraz w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176; ze zm., dalej: u.p.d.o.f.) po rozpoznaniu odwołania P. M. (dalej: podatnik, skarżący), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. (dalej: organ pierwszej instancji) z dnia [...] r., nr [...], określającą zobowiązanie w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości [...] zł z tytułu sprzedaży w dniu [...] r., na podstawie aktu notarialnego Repertorium A nr [...], stanowiącego odrębną własność lokalu mieszkalnego nr [...], położonego w T. przy ul. [...].
Przedmiotowa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym.
Organ pierwszej instancji w uzasadnieniu decyzji z dnia [...] r., stwierdził, że sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) u.p.d.o.f., stanowiła źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Skorzystanie zaś ze zwolnienia podatkowego uzależnione jest wydatkowaniem w okresie dwóch lat od daty sprzedaży środków pieniężnych uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych na nabycie między innymi nieruchomości mieszkalnej, praw majątkowych lub remont, bądź modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, bądź spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki, zaciągniętych na wymienione powyżej cele, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, które to warunki zobowiązany spełnił tylko częściowo. Organ podatkowy pierwszej instancji uznał bowiem, że nie wszystkie poniesione przez podatnika koszty korzystają z ulgi podatkowej. Organ ten uwzględnił jako korzystające ze zwolnienia podatkowego środki: