Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Gl 1228/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Randak, Sędziowie WSA Dorota Kozłowska, Bożena Suleja-Klimczyk (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 5 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi A S.A. w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji w sprawie podatku od nieruchomości za 2009 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej Kolegium lub SKO), działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1, art. 239, art. 239b § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015r., poz. 613 ze zm.- dalej O.p.) - po rozpatrzeniu zażalenia A S.A. z siedzibą w W. (dalej strona lub Spółka) na postanowienie Prezydenta Miasta Z. z dnia [...] r. Nr [...] o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji tego organu z dnia [...] r. w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009 rok - utrzymało w mocy postanowienie organu I instancji.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Kolegium wyjaśniło, iż ww. decyzją z dnia [...] r. Nr [...] organ podatkowy określił Spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009 rok w wysokości [...] zł. od decyzji tej Spółka wniosła odwołanie w dniu 14 listopada 2014 r. Postanowieniem z dnia [...]r. organ ten nadał nieostatecznej decyzji w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009 rok rygor natychmiastowej wykonalności. Powołując się na brzmienie art. 239b § 1 pkt 4 O.p. organ I instancji wskazał, że wysoce prawdopodobnym jest, że podatnik nie wykona decyzji. Skoro natomiast do upływu terminu przedawnienia zostało mniej niż 3 miesiące, może dojść do wygaśnięcia zobowiązania na skutek upływu terminu przedawnienia.