Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 kwietnia 2016 r., sygn. IV SA/Gl 890/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Bożena Miliczek - Ciszewska (spr.) Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2016 r. sprawy ze skargi A. P. na zarządzenie Burmistrza Miasta C. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłat na cmentarzach komunalnych 1) stwierdza nieważność zaskarżonego zarządzenia; 2) zasądza od Burmistrza Miasta C. na rzecz skarżącego kwotę 557 złotych (słownie: pięćset pięćdziesiąt siedem złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
A.P. (zwany dalej "stroną" lub "skarżącym"), reprezentowany przez pełnomocnika będącego adwokatem, powołując się na art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj.: Dz. U. z 2015 r., poz. 1515 ze zm., dalej "u.s.g.") wniósł skargę na zarządzenie Burmistrza Miasta C. Nr [...] z dnia [...]r. w sprawie ustalenia opłat na cmentarzach komunalnych w C., zwane dalej "zarządzeniem", domagając się stwierdzenia nieważności tego zarządzenia w całości oraz zasądzenia kosztów postępowania.
Zaskarżonemu zarządzeniu strona zarzuciła rażące naruszenie przepisów prawa materialnego polegające na wydaniu aktu prawa miejscowego bez podstawy prawnej i nałożeniu opłaty w formie daniny publicznej bez podstawy ustawowej tj.:
I. art. 30 ust. 1 u.s.g. poprzez niewłaściwe zastosowanie, gdyż przepis art. 30 ustawy o samorządzie gminnym stanowi o prawie gospodarowania mieniem komunalnym, ale nie stanowi podstawy prawa do nakładania opłat na osoby pozostające poza strukturą administracji samorządowej i przepis ten nie stanowi podstawy prawa do wydania jakiegokolwiek aktu prawa miejscowego,
II. art. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (aktualnie, tj.: Dz. U. z 2015 r., poz. 2126, zwanej dalej "ustawą o cmentarzach") poprzez błędną wykładnię i uznanie tego przepisu jako podstawy prawnej do ustalania wysokości opłat cmentarnych, podczas gdy przepis ten nakłada na wójtów obowiązek utrzymania cmentarzy i zarządzania nimi w ramach czynności aktów kierownictwa wewnętrznego lub czynności prawa cywilnego,