Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 1 marca 2016 r., sygn. I SA/Wr 1965/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca), Protokolant: sekretarz sądowy Anna Terlecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 1 marca 2016 r. sprawy ze skargi P.S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 27 października 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia 9 września 2015 r. nr [...] II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 357(trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 16 października 2014 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. określił P.S. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do czerwca i za okres od sierpnia do listopada 2009r. W dniu 3 grudnia 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. wystawił tytuły wykonawcze o nr [...], [...] i [...], obejmujące powyższe zaległości podatkowe.

Pismem z dnia 12 stycznia 2015 r. podatnik wniósł skargę na czynności egzekucyjne, polegające na zajęciu prawa majątkowego, stanowiącego wierzytelność z rachunku bankowego u dłużnika zajętej wierzytelności, będącego bankiem, z dnia 19 grudnia 2014 r. oraz na nieuzasadnionym i nieuprawnionym wtargnięciu do domu przez poborcę skarbowego i naruszenie miru domowego S.Ł., zarzucając naruszenie art. 239a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa oraz art. 32, art. 33 pkt 8 i pkt 9 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t. j.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1619 ze zm.), dalej u.p.e.a. Podatnik wniósł o umorzenie postępowania egzekucyjnego i uchylenie dokonanego zajęcia praw majątkowych oraz stwierdzenie nieskuteczności podjętych czynności egzekucyjnych. Według strony decyzji określającej zobowiązanie w podatku od towarów i usług nie został nadany rygor natychmiastowej wykonalności, tytuły wykonawcze zawierają szereg braków formalnych, zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego zostało skierowane na nieaktualny adres strony, czynności egzekucyjne zostały dokonane przez organ egzekucyjny niewłaściwy miejscowo. Dodatkowo strona wskazała na zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00