Wyrok WSA w Kielcach z dnia 4 lutego 2016 r., sygn. II SA/Ke 724/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędzia WSA Jacek Kuza, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lutego 2016 r. sprawy ze skargi H. N. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie aktualizacji ewidencji gruntów i budynków oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego decyzją z [...], po rozpatrzenia odwołania H.N. od decyzji Starosty z [...], odmawiającej aktualizacji bazy danych ewidencji gruntów i budynków powiatu s. jednostka ewidencyjna S. obręb [...], polegającej na odłączeniu z powierzchni działek o numerach [...]powierzchni zajętej pod ulicę [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa oraz art. 7b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 520), utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że H.N. i Z.N. domagali się doprowadzenia do zgodności zapisów w ewidencji gruntów obrębu S. ze stanem prawnym wynikającym z księgi wieczystej [...]dla działek o numerach [...] i [...]oraz z księgi wieczystej [...] dla działki nr [...]położonych przy ul. [...], tzn. odpisania powierzchni tej ulicy od powierzchni działek.
Dalej Inspektor Wojewódzki podał, że ewidencja gruntów dla obrębu Skarżysko Kościelne została założona w 1969 r. W rejestrze gruntów sporządzonym w 1969 r. wykazano działkę nr [...] o powierzchni 0,27 ha oraz działkę nr [...]o powierzchni 0,19 ha. Działki te uwidoczniono na mapie ewidencyjnej w skali 1:5000. Zgodnie z obowiązującymi wówczas zasadami dotyczącymi prowadzenia ewidencji gruntów, powierzchnię działek wykazywano z dokładnością do 1 ara co oznacza, że w rejestrach gruntów nie wykazywano rzeczywistej powierzchni działek lecz zaokrągloną do wymaganej dokładności. Biorąc pod uwagę dostępne wówczas metody pomiarów oraz sposób obliczania powierzchni działek ewidencyjnych metodą kombinowaną w oparciu o miary pozyskane częściowo graficznie, rozbieżność pomiędzy powierzchnią rzeczywistą działek, a ich powierzchnią wykazaną w ewidencji mogła być znaczna.