Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Ol 537/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło Sędziowie sędzia WSA Renata Kantecka del. sędzia SO Dorota Radaszkiewicz (sprawozdawca) Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2016r. sprawy ze skargi T. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od lipca do listopada 2012r. oraz za styczeń 2013r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]", znak : "[...]" Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił T. P. wysokość zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od lipca 2012r. do listopada 2012r. oraz za styczeń 2013r w kwotach wskazanych decyzją za poszczególne miesiące.

W uzasadnieniu decyzji organu I instancji podniesione zostało, że wobec T. P. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "[...]" (od "[...]") zostało wszczęte postępowanie kontrolne, mające na celu zweryfikowanie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od lipca 2012r. do stycznia 2013r. Przedmiotem działalności gospodarczej wykonywanej przez T. P. jest produkcja opakowań drewnianych. Z ewidencji środków trwałych za 2012r. wynika, że firma podatnika "[...]" dysponowała środkami trwałymi do produkcji palet, zatrudniała 25 pracowników oraz w 2012r. osiągała przychody głównie ze sprzedaży palet drewnianych. W innym postępowaniu kontrolnym, prowadzonym wobec M. B., zam. "[...]", zostało ustalone, że od lipca 2012r. do stycznia 2013r. wystawiał on faktury VAT, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, m.in. na rzecz firmy "[...]" T. P.

W wyniku przeprowadzenia postępowania kontrolnego wobec T. P. organ I instancji stwierdził, iż podatnik zaewidencjonował w ewidencjach zakupu prowadzonych dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług a następnie rozliczył w deklaracjach podatkowych złożonych za okres objęty kontrolą, podatek naliczony, wynikający z faktur zakupu palet drewnianych oraz usług budowlanych wystawionych przez M. B., które w rzeczywistości nie odzwierciedlają faktycznych zdarzeń gospodarczych na łączną kwotę 179.535,71 złotych. Tym samym dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z w/wym. faktur, zaniżając podatek podlegający wpłacie do właściwego urzędu skarbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00