Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Gl 903/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędziowie WSA Paweł Kornacki, Beata Machcińska, Protokolant sekretarz sądowy Magdalena Strzałkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi A S.A. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2004 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania A S.A. w K. (dalej: spółka) od decyzji Wójta Gminy G. (dalej: Wójt) z dnia [...] r., nr [...] , w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2004 w kwocie [...] zł, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej: Kolegium albo SKO), działając m.in. na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. 2012. 749 ze zm. - dalej: o.p.), utrzymało w mocy decyzję organu podatkowego pierwszej instancji.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia w pierwszej kolejności SKO zaznaczyło, że w rozpatrywanej sprawie zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości za 2004 rok nie uległo przedawnieniu, gdyż pierwotnej decyzji z dnia [...] roku został nadany rygor natychmiastowej wykonalności, a następnie wierzyciel wystawił tytuły wykonawcze wynikające z powołanej wyżej decyzji. W dniu 16 grudnia 2009 r. Naczelnik [...] [...] Urzędu Skarbowego w S. doręczył zobowiązanemu odpisy tytułów wykonawczych wraz z zajęciem wierzytelności, a w dniu 18 grudnia 2009 r. dłużnik zajętej wierzytelności przekazał w całości dochodzoną kwotę wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi co skutkowało przerwaniem biegu terminu przedawnienia. Wysokość zobowiązania została ponownie określona w decyzji z dnia [...] r., postanowieniem z dnia [...] r. decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności, a w dniu 26 listopada 2014 r. (a więc przed upływem terminu przedawnienia), organ egzekucyjny doręczył zobowiązanemu (spółce) odpisy tytułów wykonawczych wraz z pobraniem należności. Bieg terminu przedawnienia został zatem ponownie przerwany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00