Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. VII SA/Wa 652/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Gierak - Podsiadły (spr.), , Sędzia WSA Mirosława Kowalska, Sędzia WSA Izabela Ostrowska, Protokolant specjalista Monika Pietruszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi P. W. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu doprowadzenia tarasu do stanu poprzedniego oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi [...]jest decyzja [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...], znak: [...].
Zaskarżoną decyzją [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpatrzeniu odwołania [...], utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...]z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...]nakazującą [...]doprowadzenie tarasu przy lokalu mieszkalnym oznaczonym nr [...] znajdującym się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, przy ul. [...]do stanu poprzedniego, wynikającego z projektu budowlanego tego budynku sporządzonego w kwietniu 2006 r., stanowiącego integralną część decyzji Prezydenta [...]z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...]o pozwoleniu na budowę, poprzez odtworzenie warstw tarasu zielonego, tj. izolacji pionowej i poziomej, murku będącego elementem konstrukcji budynku i obróbek blacharskich.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, przedstawiając przebieg postępowania, organ II instancji podał, iż [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...]uchylił w całości decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...]z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...]nakazującą [...]doprowadzenie tarasu, przy lokalu nr [...] znajdującym się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, przy ul. [...]do stanu poprzedniego.
W dniu 24 września 2014 r. przedstawiciel Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...]przeprowadził czynności kontrolne na parterze budynku mieszkalnego wielorodzinnego, na którym znajduje się lokal nr [...], do którego przylega taras. Z dokonanych ustaleń wynikało, że w 2011 r. na przedmiotowym tarasie wykonane zostały roboty, w trakcie których zdemontowano obróbki blacharskie murku oporowego dzielącego taras zielony posiadający powierzchnię 18,78 m2 i ogródek o powierzchni 12,30 m2, przynależne do lokalu nr [...], rozebrano część tego murku, usunięto warstwy zielone oraz ułożono podłogę drewnianą. Nie przedłożono zgody właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej na wykonanie ww. robót. Na stropie znajdującym się bezpośrednio pod tarasem lokalu nr [...] stwierdzono ślad po zacieku - wzdłuż podciągu, na którym znajduje się zewnętrzna ściana budynku (miejsce styku tarasu z budynkiem). Ponadto nie stwierdzono występowania innych zacieków na stropie garażu podziemnego. Zgodnie z oświadczeniem administratora budynku przy ul. [...]w [...] przeciek na stropie pod tarasem lokalu nr [...] został zauważony po wykonaniu na tym tarasie spornych robót budowlanych. Dokonując oględzin innych pomieszczeń budynku, w oparciu o informacje udzielone od obecnego w czasie kontroli administratora ustalono, że w kotłowni pod oknem występuje ślad po zacieku (suchy), który powstał w wyniku niedomknięcia okna w tym pomieszczeniu, w szybie windy występował przeciek na dachu z otworów wentylacyjnych, który uszczelniono, a szyb pokryto papą termozgrzewalną. Na klatce schodowej występuje ślad po zacieku, który prawdopodobnie powstał na skutek awarii w lokalu sąsiednim. W trakcie kontroli ustalono także, że wody opadowe z zadaszenia wjazdu garażowego odprowadzane są do rynny zamontowanej przy murku okalającym taras lokalu nr [...] (rynna zamontowana od strony wjazdu do garażu podziemnego). Następnie systemem rynien i rur spustowych woda opadowa odprowadzana jest na teren przy budynku - poza tarasem lokalu nr [...]. Kontrola nie wykazała niewłaściwego stanu technicznego ww. rynien.