Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 listopada 2015 r., sygn. I SA/Wa 1224/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Apostolidis Sędziowie WSA Emilia Lewandowska (spr.) WSA Bożena Marciniak Protokolant referent stażysta Joanna Kicińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2015 r. sprawy ze skargi Województwa [...] na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia z mocy prawa własności nieruchomości oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Skarbu Państwa, decyzją z dnia [...] maja 2015 r. nr [...], utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...] odmawiającą potwierdzenia nabycia przez Województwo [...] z mocy prawa, z dniem 1 stycznia 1999 r., nieodpłatnie własności nieruchomości leśnej Skarbu Państwa, stanowiącej działkę ewidencyjną nr [...] o pow. [...] ha, położoną w jednostce ewidencyjnej O., obręb [...].
Z ustaleń organu wynika, że Województwo [...] z dniem 1 stycznia 1999 roku przejęło uprawnienia organu, który utworzył samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej pod nazwą S. w O., obecnie M. Przejęcie tych uprawnień przez Województwo [...] zostało potwierdzone decyzją Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2001 r. nr [...]. W myśl art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawę reformującą administrację publiczną mienie Skarbu Państwa będące we władaniu instytucji i państwowych jednostek organizacyjnych przejmowanych z dniem 1 stycznia 1999 r. przez jednostki samorządu terytorialnego staje się z mocy prawa mieniem właściwych jednostek samorządu terytorialnego. Przedmiotowa nieruchomość w dniu 31 grudnia 1998 r. była własnością skarbu Państwa i znajdowała się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - Nadleśnictwo C., co zostało uwidocznione w księdze wieczystej prowadzonej w Sądzie Rejonowym w O. nr [...]. Ustawodawca nie definiuje w przedmiotowej ustawie pojęcia "władanie" zawartego w art. 60, a więc definicję tę należy oprzeć na istniejącym porządku prawnym oraz powstałej linii orzecznictwa. To zaś prowadzi do wniosku, że pojęcia "władania" występującego w art. 60 nie można oderwać od tytułu prawnego będącego źródłem jego powstania i wypełniającego go konkretną treścią, która określa zakres uprawnień władającego nad rzeczą. Faktyczne dysponowanie mieniem bez żadnego formalnego tytułu prawnego nie może więc być podstawą do zastosowania art. 60 albowiem nie mieści się w pojęciu władania. Organ powołał pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w wyroku z [...] grudnia 2002 r. sygn. akt. [...] oraz na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Treść znajdujących się w aktach dokumentów nie potwierdza by W. w O. legitymował się tytułem władania w rozumieniu art. 60 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Zatem decyzja Wojewody [...] o odmowie skomunalizowania przedmiotowego mienia na rzecz Województwa [...] jest prawidłowa i brak jest podstaw do jej uchylenia.