Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 listopada 2015 r., sygn. II SA/Po 361/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2015 r. sprawy ze skargi A. K-Z. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2015 r. Nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] października 2014 r. nr [...], II. umarza postępowanie administracyjne, III. przyznaje adwokatowi L. C. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu) tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu, kwotę 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych) w tym 55,20 zł (pięćdziesiąt pięć złotych 20/100) tytułem podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego [...] decyzją z dnia [...] października 2014 r. nr [...] wskazując na art. 51 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 51 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 z późn. zm., dalej p.b.), nałożył na inwestorów: A. K-Z. i M. Z., obowiązek wykonania robót budowlanych polegających na rozbiórce ściany działowej pomiędzy pokojami o obecnej powierzchni 8,8 m2 i 12,4m2, uzyskanymi z podziału największego pokoju z dwoma oknami, w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem wykonanych robót w mieszkaniu nr [...] (punkt pierwszy decyzji). Określił termin wykonania robót na 3 miesiące od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna (punkt drugi decyzji) i poinformował, że roboty budowlane należy wykonać pod nadzorem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane i wykazującej się przynależnością do właściwego samorządu zawodowego.
Uzasadniając PINB podał, że w dniu [...] stycznia 2014 roku, pełnomocnik M. Z., będącego najemcą lokalu mieszkalnego [...], powiadomił organ nadzoru budowlanego o wykonanych samowolnie robotach budowlanych w tymże mieszkaniu. Przeprowadzone czynności kontrolne w dniu 5 marca 2014r. pozwoliły ustalić, że w mieszkaniu zostały wykonane następujące roboty budowlane: z kuchni, w części po lewej stronie, wydzielono ścianą działową pomieszczenie łazienki, w której zamontowano umywalkę i wannę. Łazienka oddzielona jest ścianką działową od pomieszczenia WC, w łazience stwierdzono brak wentylacji; podzielono ścianą działową największy pokój z dwoma oknami na dwa pokoje oraz wykonano otwór drzwiowy o szerokości 90 cm w ścianie konstrukcyjnej do powstałego pokoju o powierzchni 8,8m2. Szerokość tego pokoju wynosi 1,77m, a drugiego pokoju 2,48m.