Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 listopada 2015 r., sygn. II SA/Gd 471/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2015 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skarg A. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 8 czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

A. Ł. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 8 czerwca 2015 r., sygn. akt [...], utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia 16 lipca 2014 r. odmawiającą wydania warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie 1 budynku mieszkalnego i 2 budynków gospodarczych w zabudowie zagrodowej, na terenie działek [...] i [...] położonych w obr. W., w gminie K.

Zaskarżoną decyzję podjęto w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Decyzją z dnia 16 lipca 2014 r. Wójt Gminy odmówił A. Ł. ustalenia wskazanych wyżej warunków zabudowy.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż obszar objęty wnioskiem położony jest w strefie przestrzeni rolniczej, ponad 1000 m od terenów zwartej zabudowy miejscowości W. i ponad 240 m od najbliższych zabudowań osady W. W., z zabudową usług turystyki i mieszkaniową jednorodzinną. Granice obszaru analizowanego wyznaczono w odległości 150 m od granic działek [...], [...], tj. nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontów działek objętych wnioskiem. Odległość ta była w ocenie organu wystarczająca dla dokonania analizy sposobu zagospodarowania terenów sąsiadujących z działkami objętymi wnioskiem.

Organ ustalił, że w sąsiedztwie występuje nieliczna samowolnie wzniesiona zabudowa letniskowa na działkach nr [...], [...], [...], która nie może stanowić podstawy ustalenia wymagań dla nowej zabudowy. Do ustalenia wnioskowanych warunków zabudowy mogłaby posłużyć zlokalizowana w obszarze analizowanym zabudowa zagrodowa na działce nr [...]. Gabaryty ustalone w wyniku analizy, dla ewentualnej zabudowy działek nr [...] i [...], nie są jednak zgodne z parametrami zabudowy określonymi we wniosku. Średni wskaźnik powierzchni zabudowy do powierzchni działki wynosi 0,005% podczas gdy wnioskowany wskaźnik stanowi 10,81%, znacznie zatem przekracza wskaźnik zabudowy w obszarze analizowanym. Organ podkreślił, iż planowane przedsięwzięcie, w zakresie określonym we wniosku, nie spełnia warunków wymienionych w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj.: Dz.U. z 2015 r., poz. 199), wynikających z zasady dobrego sąsiedztwa, związanych z kontynuacją parametrów i cech zabudowy oraz kontynuacją sposobu zagospodarowania terenu na przedmiotowej działce ze względu na brak zgodności dopuszczalnego wskaźnika powierzchni zabudowy do powierzchni działki. Organ wskazał nadto, że teren nie posiada dostępu do drogi publicznej (art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy) brak jest także wystarczającego uzbrojenia terenu, w tym infrastruktury drogowej (art. 61 ust. 1 pkt 3 ustawy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00