Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Po 247/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Barbara Drzazga Protokolant ref. stażysta Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 04 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi D. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzająca ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...], znak [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę [...] zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] listopada 2015 r. Burmistrz Miasta i Gminy, na wniosek A. i M. S. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku gospodarczo - garażowego na terenie działki nr [...], arkusz mapy [...], obręb miasto P. Jak wynika z uzasadnienia decyzji, planowana inwestycja spełnia wszystkie wymogi przewidziane obowiązującym porządkiem prawnym.
Od powyższej decyzji odwołanie złożyła D. J. W uzasadnieniu wskazała, iż organ I instancji nie wziął pod uwagę jej sprzeciwu względem planowanej inwestycji. W jej ocenie inwestycja ta wprowadzi chaos w istniejącej zabudowie, jest niezgodna z przepisami budowlanymi. Zdaniem odwołującej zaskarżona decyzja dotyczy innej inwestycji niż to wynika z wniosku inwestorów. Podała, iż we wniosku określone było położenie budynku, jego wielkość i inne parametry. W zaskarżonej decyzji brak informacji gdzie będzie usytuowany budynek, w jakiej odległości od jej działki. W jej ocenie odległość powinna być zgodna z przepisami budowlanymi, a nie według uznania gminy. Poza tym wydanie takich swobodnych warunków zabudowy pozwala inwestorowi zbudować budynek w każdej części działki, co zdaniem odwołującej wprowadzi chaos w zabudowie istniejącej. Podkreśliła, iż dla tego terenu opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania terenu i w każdej chwili może zostać ogłoszony. W planie tym prawdopodobnie nie będzie miejsca na tak duże budynki gospodarcze. Odwołująca podniosła, iż wyniki przeprowadzonej analizy są - jej zdaniem - znacznie zawyżone. W obszarze analizowanym nie ma tak dużych budynków, które miałyby wskaźnik wielkości zabudowy na poziomie 10 %, a poza tym są wyłącznie budynki mieszkaniowe jednorodzinne, jednokondygnacyjne. Na koniec dodała, iż przypuszcza, że inwestorzy pod przykrywką budowy budynku gospodarczo - garażowego planują wybudować budynek pod działalność gospodarczą - zakład kotlarski, co spowodowałoby uciążliwości dla niej i sąsiadów. W związku z powyższym odwołująca nie zgadza się z zaskarżoną decyzją.