Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 października 2015 r., sygn. II SA/Gl 397/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska,, Sędziowie Sędzia WSA Piotr Broda (spr.),, Sędzia WSA Artur Żurawik, Protokolant Marta Guzik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2015 r. sprawy ze skargi E. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzew bez zezwolenia uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] r. znak [...].
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...]. L. W. zawiadomiła Urząd Miasta w B. o fakcie wycięcia bez zezwolenia dwóch drzew przez E. M..
W dniu 2 września 2014r. pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w B. przeprowadzili oględziny działki użytkowanej przez E. M., w toku których ujawnili dwa pnie drzew o wysokości 95 cm oraz promieniu 9 cm i 10 cm. Obecna na miejscu E. M. oświadczył, że drzewa zostały ścięte przez inna osobę, natomiast ona jedynie je wyrównała.
Decyzją z dnia [...]. nr [...]Prezydent Miasta B. B. działając na podstawie art. 85 ust.1-4, art. 88 ust.1 pkt 2 oraz art. 88 ust. 2 i 7 i art. 89 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody ( tekst jedn. Dz.U. z 2013r., poz. 627 z późn. zm.) wymierzył E. M. karę pieniężną w wysokości 62 566,51zł za usunięcie bez zezwolenia administracyjnego dwóch lip o obwodach 50,86cm i 56,52.cm. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że osobę odpowiedzialną za usunięcie drzew ustalił na podstawie wyników oględzin oraz relacji świadków. Natomiast obwód pni do wyliczenia kary z uwagi na fakt, że ich wysokość nie przekraczała 95cm ustalił na podstawie najmniejszych promieni i pomniejszając wyliczone obwody o 10%. Jednocześnie stwierdził, że zgodnie z tabelą prof. L.M. obwody pni wyciętych drzew mierzone na wysokości 1,30m wskazują, iż były to drzewa w wieku powyżej 10 lat.
Odwołanie od powyższej decyzji wniosła E. M. powołując się na treść i uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 lipca 2014r. sygn. akt SK 6/12 w zakresie niekonstytucyjności art. 88 ust. 1 i art. 89 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody. Nadto zakwestionowała sam fakt wycięcia drzew, wskazując przy tym na ich zły stan i wynikające z tego faktu zagrożenie. Podniosła również brak świadomości co do wymogu posiadania zgody na usunięcie drzew z terenu własnej posesji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right